T&F 7-07-03 - 1

Home Up

Last updated 9 July 2003

The Club Track & Field Championships - Norman Park 7 July 2003

Mobile communications network O2 and local business partner Talk2Me Corporate joined together in sponsoring Blackheath & Bromley Harriers AC annual championship, which was held on July 7th.

The purpose of the sponsorship is to further encourage sport in the local community. Blackheath & Bromley Harriers AC have for years worked together with local schools to continue the training and development of children in the area. Talk2Me as a local business are obviously extremely proud to be able to support this program alongside O2.

O2 recognise the excellent work of Blackheath & Bromley Harriers AC past and present and are very keen be part of the future

The Chief Executive of Talk2Me Corporate, Rod Richardson stressed his company's eagerness to support the program by saying, "As a local businessman with a personal interest in Blackheath and Bromley Harriers AC, I personally feel that it is vital that those in a position to donate their services to their local communities do so. I am confident that with the partnership of O2 in this project we can raise awareness of the club and attract the athletes of tomorrow".

Karl Knight, the Sales Director at Talk2Me Corporate, echoed Rod's comments by saying, "As a father of three young children, programmes like this not only bring attention to the club, but show our children how and why they should become a part of it".

 

Under 13 Girls
150: Heat 1: 1 Shaw 20.9; 2 Harrison 20.9; 3 Crosby 21.5; 4 Chatterton-White 22.4; 5 K Vistuer 23.0; 6 A Wolfe 24.1
Heat 2: 1 Rose 21.4; 2 Cook 22.5; 3 E Patten 23.3; 4 E Horne 23.4; 5 L Price 23.8; 6 K Jones 25.0.
Final: 1 C Shaw 20.6; 2 S Harrison 20.8; 3 L Rose 21.3; 4 G Crosby 21.6; 5 R Cook 22.7; 6 M Chatterton-White 22.8.
800:
1 H Garcia 2:32.7; 2 S Cowper 2:34.1; 3 H Ware 2:40.3; 4 J Findlay 2:42.0; 5 K Gibbs 2:42.7; 6 R Smith 2:47.2; 7 J Bain 2:49.1; 8 L Price 2:56.4; 9 J Linker 2:57.2; 10 D Barley 2:58.3; 11 E Horne 3:01.2; 12 N Carney-Holland 3:01.9.
Standing TJ: 1 D Barley 6.07; 2 K Cosby 6.03; 3 H Ware 5.66; 4 R Cook 5.65; 5 J Bain 5.64; 6 L Rose 5.01.
HT (1kg): 1 K Jones 29.01; 2 E Patten 27.44.

Under 15 Girls
200: 1 A Jackson 28.0; 2 N Molnar 28.7; 3 C Thomas 32.1.
800:
1 K Murray 2:28.5; 2 G Regan 2:30.4; S Coombs 2:34.8; C McNamarra 2:44.8.
Standing TJ: 1 L Blackie 6.32; 2 N Molnar 5.30.

Under 17 Women
200: 1 E Fisher 27.8.
800: 1 B Proctor 2:34.5; 2 S Williams 2:44.3.
300H: L Critchley 51.0.
HT: 1 V Thomas 34.07; 2 R Blackie 33.10.

Under 20 Women
HT: 1 C Mantoura 19.80.
400H: 1 C Mantoura 80.0.

Senior Women
200: 1 L Guthrie 25.6.
800: M Delahoy 2:33.5; 2 C Jones-Baldock 2:40.4; 3 H Williams 2:54.6.
3000: 1 S Budd 10:35.7; 2 K Pratten 12:25.8.

Under 13 Boys
200: 1 A Stockdale 27.0; 2 S Cavey 27.7; 3 O Robinson 30.2; 4 S Hawkins 31.1; Guest runners: M Morrison 29.2; C Murray 29.7.
800: 1 M Thorpe 2:19.7; 2 J Hampton 2:35.3; 3 O Robinson 2:38.2; Guest: T Horgan 2:39.2.
Standing TJ: 1 S Cavey 7.21; 2 A Stockdale 6.12; 3 J Marchant 6.00; 4 S Hawkins 5.62; Guest: M Morrison 6.89.
HT (1kg): 1 A Stockdale 35.70; 2 J Marchant 26.78; 3 H MacDonald 26.55.

Under 15 Boys
200: 1 R Grier 25.6; 2 J Summersby 26.2; 3 T Doig 27.0; Guest: L Harper 26.5.
800: 1 R D'Angelo 2:10.5; 2 D Casey 2:13.6; 3 A Pillow 2:19.1; 4 S Simpson 2:21.1; Guest: L Horgan 2:30.7.
3000: D Casey 10:52.7.
TJ: 1 A Pillow 9.36; 2 S Simpson 9.13; Guest: E Blake 9.69.
HT: J Stockton 37.67.

Under 17 Men
200: Heat 1: D Haque 23.6; 2 M Richardson 23.7; A Worley 24.4; D Morgan 26.2.
Heat 2: 1 D McKeown 25.6; 2 T Ayres 25.6; 3 A Roddy 25.7; 4 S Martin 25.7.
Final: 1 M Richardson 23.4; 2 D Haque 23.5; 3 A Worley 24.3; 4 D McKeown 25.4; 5 A Roddy 25.8; 6 T Ayres 26.2.
800: 1 T Ayres 2:12.2; 2 D Morgan 2:13.8.
400H: 1 A Worley 57.3.
TJ: 1 D Haque 12.35; 2 D McKeown 10.76.
HT: 1 A Williamson 53.93; 2 A Tawanaee 51.39.

Under 20 Men
800: 1 D Griffin 2:02.7; 2 J Harbour 2:18.1.
3000: 1 J Atkinson 8:55.8

Senior Men
200: 1 B Holtzhausen 21.9; 2 M Champion 21.9; 3 P Koekemoer 23.1; 4 S White 24.3; 5 J Green 25.3; 6 M Martineau (M55) 31.0.
800: M Airey 1:55.7; 2 A Rayner 1:57.0; 3 S Cooper 2:00.4; 4 R Hall 2:05.7; 5 M Watling (M45) 2:08.8; 6 P Comber 2:13.3; 7 K Daniel (M50) 2:13.9; 8 S McDonald 2:22.1; R Brown (M50) 2:23.5.
3000: 1 A Rayner 8:55.4; 2 C Griffin (M45) 9:43.1; 3 S McDonald 9:59.9; 4 D Ellison 10:01.9; 5 J Hoy (M40) 10:03.3; 6 B McShane (M40) 10:05.0; Guest: N Colvin 10:39.7.
400H: 1 P Koekemoer 53.4; 2 S Jarred 58.2.
TJ: 1 R Brown (M50) 8.39; 2 M Martineau (M55) 8.07.
HT: G Hickey (M65) 22.47 (7.26kg); 29.10 (5kg).

 

First event and first winner L Critchley 51.0 - 300H Ouch! - P Koekemoer 53.4 Amir Willamson 53:93
Alistair Tawanaee - a new PB in 51.39 The start of the Boys 800 metres...
...one lap to go... ...and Rob D'Angelo wins in 2:10.5 ...and is very happy
U17 200 metres heat D Haque 23.6 & M Richardson 23.7 So very close
A clear win Much closer Another clear win
B Holtzhausen (21.9) beats Michael Champion (21.9) in Senior 200 Tables reversed in Final
1st M Richardson 23.4, 2nd D Haque 23.5
Girls 200 metres final
Start of the Girls U13 800 metres... ...won by Hannah Garcia from S Cowper
Senior Ladies 800 start... ...and the winner is Katie Murray from G Regan
Senior Men's 800... ...won by Martin Airey (1:55.7) with Andrew Rayner 2nd
Veteran men & under 17's 800... ...led home by Mark Watling 2:08.8
First lap of the 3000 metres Won by Andrew Rainer (8:55.4) from Jamie Atkinson Con Griffin 3rd...
Scott MacDonald 4th... David 'Gripper' Ellison 5th... Jon Hoy was 6th...
Brendan McShane 7th... First Lady was Siobhan Budd in 10:35.7 Neil Colvin 8th...
First under 15 - Daniel Casey Kate Pratten closed off the proceedings

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk