Other T&F 2006

Home Up

Last updated 17 December 2015

Other Track & Field Results for 2006

30 July 2006 BAL Semi-finals at Eaton 31-07-06
18 June 2006 SEAA champs at Crystal Palace 23-06-06
14 April 2006 Young Athletes Open Meeting at Norman Park 15-04-06

30 July 2006 BAL Semi-finals at Eaton

Results (PDF)

Top of Page


18 June 2006 SEAA champs at Crystal Palace

Event Surname   Age Perf Pos
         
100 Barbour Jonathan SM 10.92 4h
100 Bovell Duayne SM 10.88 3h
100 Barbour Jonathan SM 10.75 3sf
100 Bovell Duayne SM 10.88 6sf
100 Barbour Jonathan SM 10.65 5F
200 Grant Dwayne SM 21.31 1h
200 Bovell Duayne SM 22.20 3h
200 Grant Dwayne SM 21.51 1sf
200 Bovell Duayne SM 22.49 6sf
200 Grant Dwayne SM 21.43 2f
400 Simpson Neil SM 49.41 3h
400 Allerton Ian SM 49.56 3h
400 Simpson Neil SM 48.55 4sf
400 Allerton Ian SM 49.71 4sf
400 Simpson Neil SM 49.38 5f
400 Allerton Ian SM 50.33 7f
800 Airey Martin SM 1.56.60 4h
1500 Atkinson Jamie SM 4.01.40 3h
1500 Atkinson Jamie SM 3.47.49 1f
5000 Tucker Peter SM 15.29.44 11
400H Harrison Ed SM 54.4 3H
400H Harrison Ed SM 53.60 4F
400H Sutherland Paul M40 58.00 7H
TJ Bobb Sam SM 14.87 4
PV Robinson Tom SM 4.20 5
PV Williams Allan M50 4.00 6=
100 Benneworth Katy SW 12.2 2H
100 Cole Vicki SW 12.44 4H
100 Douglas Montell SW 11.98 1H
100 Douglas Montell SW 11.75 2F
100 Benneworth Katy SW 12.1 4F
200 Cole Vickie SW 25.50 3H
200 Singer Sam SW 26.22 5H
200 Douglas Montell SW 24.50 1H
200 Cole Vickie SW 25.36 8H
400 Singer Sam SW 57.60 4H
800 Clayton Bella SW 2.14.05 3H
800 Clayton Bella SW 2.10.21 3
2000S/C Henry Shavaun SW 7.15.13 2
JT Lawrence Christine SW 44.62 4
LJ Benneworth Katy SW 5.91 2
PV Hughes Liz SW N/H  
TJ Alaneme Sandra SW 12.37 3
400 Nakangu Vanessa U17W 58.54 4H
DT(1) Brown Shaunagh U17W 42.62 2
200 Doyley Danny U20M 21.76 1H
200 Haque Daniel U20M 22.21 1H
200 Doyley Danny U20M 21.64 1SF
200 Haque Daniel U20M 21.89 4SF
200 Haque Daniel U20M 21.40 2F
200 Doyley Danny U20M 21.64 4F
400 Blackwell Scott U20M 50.79 2H
400 Parsons Dominic U20M DNF  
400 Babb Alex U20M 50.86 4H
400 Blackwell Scott U20M 51.86 5SF
400 Babb Alex U20M 50.44 4SF
400 Babb Alex U20M DNF F
800 Poole James U20M 1.56.5 2H
800 Davies Richard U20M DNF H
800 Poole James U20M 1.56.90 7F
110H(99) Shoker Mandeep U20M 16.74 4H
110H(99) AlAmeen Alex U20M 14.94 1H
110H(99) AlAmeen Alex U20M 14.96 2H
400H(91.4) Healy Ashley U20M 64.46 6H
HT(6) Williamson Amir U20M 68.97 1
HT(6) Williamson Alistair U20M 58.27 2
LJ Lindor Thomas James U20M 7.17 1
PV Huggins Scott U20M 4.20 3
100 Shand-Whittingham Anike U20W 12.31 3H
200 Godsell Amy U20W 24.85 1H
200 Shand-Whittingham Anike U20W 25.06 3H
200 Godsell Amy U20W 24.75 3F
200 Shand-Whittingham Anike U20W 25.13 5F
400 Syrocki Rebecca U20W 57.62 2H
400 Syrocki Rebecca U20W 56.67 2F
1500 Proctor Bryony U20W 4.49.86 5
400H(76.2) Cooper Clare U20W 61.90 1H
400H(76.2) Murray Katie U20W 62.93 2H
400H(76.2) Murray Katie U20W 62.87 5F
DT(1) Clark Flo U20W 35.81 4
HJ Smith Anna U20W 1.60 5
HT(4) Blackie Rachel U20W 56.74 1
HT(4) Thomas Victoria U20W 53.22 2
JT(600) Dodd Jade U20W 43.97 2
LJ Martin Emily U20W 5.50 3
SP(4) Clark Flo U20W 10.32 4
TJ Castell-Thomas Jade U20W 11.09 7

Top of Page


Young Athletes Open Norman Park 14 April 2006

100m
U13B
Heat 1 - 1 Andrew Bryan 14.0; 2 Rephael Maloney 14.3; 3 Phillip Smith 14.5; 4 Tesfah Watkin-Scott 15.2; 5 Duran Young 16.1

Heat 2 - 1 Joe Madden 14.6; 2 Sean Burrows 14.8; 3 Salar Rezaian 15.5; 4 Dominic Orakwue 15.9

Heat 3 - 1 Louis Parker 13.3; 2 Anton Daly 13.4; 3 Tom Armstrong 14.7; 4 Andre Williams 14.9; 5 Alex Maxwell 16.2

U13G
Heat 1 - 1 Rose Hammond 16.1; 2 Keri Cooper 16.9; 3 Emily Badcock 17.0; 4 Rebecca Conaty 17.4

Heat 2 - 1 Sian Duffy 14.4; 2 Julia McHale 14.7; 3 Ayoni Williams 15.0; 4 Leanne Spragg 15.0; 5 Rebecca Finch 17.4

Heat 3 - 1 Nancy Carney-Holland 15.5; 2 Rachel Dickens 15.6; 3 Victoria Russell 15.6; 4 Kassia Soards 16.8; 5 Rebecca Kohler 17.5

U15B
Heat 1 - 1 Dominic Coelho 13.0; 2 Pnarjeon Okotie 13.1; 3 Kieran Daly 13.1; 4 Ben Hopkins 13.3

Heat 2 - 1 Elliot Cox 11.8; 2 Dan Putnam 11.9; 3 Izzy Ukoko 12.1

U15G
Heat 1 - 1 Nicole George 14.1; 2 Rosie Channon 14.6; 3 Danielle Spragg 15.3; 4 Michelle Fewster 15.3; 5 Vicky Woods 16.3

Heat 2 - 1 Jazmyn Raikes 13.6; 2 Rebecca Cook 13.6; 3 Sian Hurlock 13.8; 4 Danielle Glancy 15.8

U17M
1 Aston Stockdale 12.0

U17W
1 Sarah Harrison 13.4; 2 Chloe Shaw 13.7; 3 Rose Power 14.2; 4 Abi Purnell 14.5; 5 Holly Defroand 15.8

800m
U13B
1 Georgie Gregory 2:31.3; 2 Bernard Channon 2:32.4; 3 Adam Willis 2:35.0; 4 Tijan Sealy 2:39.5; 5 Robbie Fraser 2:45.4; 6 Salar Rezaian 2:52.2; 7 Damien Benn 2:55.2; 8 Ollie Ehrhart 2:57.4; 9 Christopher O’Connell 3:03.9; 10 Tim Jones 3:28.9

U13G
1 Nancy Carney-Holland 2:42.0; 2 Georgina Chew 2:43.9; 3 Jessica Jones 2:47.9; 4 Victoria Russell 2:59.6; 5 Kassia Soards 3:08.9; 6 Holly Starling 3:17.2; 7 Jessica Moore 3:22.3; 8 Kerry Watson 3:24.1; 9 Rebecca Finch 3:29.7

U15B
1 Stephen Cavey 2:04.2; 2 Julien Ayisi 2:23.2; 3 James Clack 2:24.7; 4 Phillip Seseman 2:26.1; 5 Ben Cockburn 2:30.8;

U15G
1 Sophie Gordon 2:34.8; 2 Victoria Bradford 2:41.5; 3 Hannah Field 2:46.1

U17M
1 Martyn Payne 2:12.7; 2 Cameron Ward 2:15.0; 3 Danny Piggott 2:28.4; 4 Callum Fraser 2:32.9

U17W
1 Stacey Crocker 2:33.4;

70mH
U13G
1 Sian Duffy 14.3; 2 Jessica Jones 16.4

75mH
U13B
1 Georgie Gregory 14.6; 2 Sean Burrows 15.0; 3 Adam Willis 16.9; 4 Anthony Moore 17.6

75mH
U15G
1 Nenisha Nelson-Roberts 13.7

80mH
U15B
1 Ben Hopkins 13.6

100mH
U17M
1 Simon Lloyd 15.5

200m
U13B
Heat 1 - 1 Tom Armstrong 30.8; 2 Anthony Moore 31.6; 3 Joel Wicks 34.3; 4 Timothy Jones 38.4

Heat 2 - 1 Rephael Maloney 30.2; 2 Phillip Smith 30.4; 3 Joe Madden 30.5; 4 Salar Rezaian 31.7

U13G
Heat 1 - 1 Kerri Watson 35.3; 2 Rebecca Kohler 36.5; 3 Rebecca Conaty 37.0; 4 Annis Watkins 44.5

Heat 2 - 1 Sian Duffy 31.1; 2 Jessica Moore 32.3; 3 Leanne Spragg 32.4; 4 Rose Hammond 33.8; 5 Anna Huggins 35.1

U15B
1 Elliot Cox 24.2; 2 Dan Putnam 24.3; 3 Izzy Ukoko 25.3; 4 Sanchez Palmer 25.3; 5 Ben Hopkins 27.8

U15G
Heat 1 - 1 Jazmyn Raikes 28.5; 2 Hannah Field 31.1; 3 Danielle Glancy 33.0; 4 Frederica Sarantis 33.7; 5 Tara Mafina 34.3

Heat 2 - 1 Rebecca Cook 28.7; 2 Victoria Bradford 29.3

U17M
1 Aston Stockdale 24.3

U17W
1 Kate Laidlow 27.7; 2; 2 Rose Power 30.0; 3 Holly Defroand 33.2

1500m
U13B
1 Gregory Proctor 5:20.8; 2 Anthony Moore 5:40.8; 3 Robbie Fraser 5:41.9; 4 Thomas Scott 5:53.6

U13G
1 Hannah Cook 5:58.6; 2 Emily Badcock 6:58.9; 3 Lydia Leather 7:07.9

U15B
1 Hector Kurtyanek 5:01.6; 2 Robert Yates 5:07.4

U15G
1 Michelle Fewster 5:10.1; 2 Sophia Maslin 5:42.3; 3 Melody Kane 6:29.1; 4 Francesca Din 7:02.1

U17M
1 Beau Szczepanski 4:41.7; 2 Alexander Russell 5:34.5

Javelin
U13B
1 Joel Wicks 15.98; 2 Tom Armstrong 13.23

U13G
1 Mollie Morris 14.48; 2 Ellie Dumper 12.20; 3 Georgina Chew 11.36; 4 Rebecca Finch 8.45; 5 Holly Starling 6.62; 6 Keri Cooper NT

U15G
1 Sofia Sims 10.11; 2 Melody Kane 9.91; 3 Michelle Fewster 9.46

U17M
1 Danny Duffin 44.94; 2 Shawn Pease 29.20

High Jump
U13G
1 Ayoni Williams 1.10; 2 Rebecca Kohler 0.90

U15G
1 Nenisha Nelson-Roberts 1.40; 2 Amy Mitchell 1.35; 3 Michelle Fewster 1.00

U17M
1 Sam Peacock 1.40

Shot
U13G
1 Mollie Morris 6.10; 2 Ellie Dumper 5.62; 3 Hannah Cook 3.50

U15B
1 Bradley Norris 5.77

U15G
1 Nicole George 7.05; 2 Danielle Glancy 6.21; 3 Amy Mitchell 5.89

Long Jump
U13B
1 Sean Burrows 3.94; 2 Tijan Sealy 3.90; 3 Rephael Maloney 3.74; 4 Adam Willis 3.70; 5 Andre Williams 3.53; 6 Dominic Orakwue 3.31; 7 Joel Wicks 3.26; 8 Ollie Ehrhart 3.23

U13G
1 Anna Huggins 3.40; 2 Hannah Cook 3.22; 3 Jessica Moore 3.22; 4 Leanne Spragg 3.19; 5 Rachel Dickens 3.13; 6 Kassia Soards 2.90; 7 Ellie Dumper 2.83; 8 Ayoni Williams 2.51

U15B
1 Sanchez Palmer 5.23; 2 Izzy Ukoko 5.02; 3 Kieran Daly 4.16; 4 Aaron Hanson 3.60

U15G
1 Rebecca Cook 4.44; 2 Sian Hurlock 4.18; 3 Melody Kane 3.49; 4 Hannah Field 3.17; 5 Tara Mafina 3.17

U17W
1 Kate Laidlow 4.52

Discus
U13G
1 Mollie Norris 14.13

U15B
1 Bradley Norris 13.81

U15G
1 Emma Gros 14.94; 2 Amy Mitchell 13.86

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk