Club Champs 2002

Home Up

Last updated 10 September 2003

The Club Championships (Track & Field) Results for 2002

24/08/02 - Club Championships  Part Two - Norman Park
24/06/02 - Club Championships  Part One - Norman Park

24 August 2002 - Club Championships

BLACKHEATH HARRIERS, BROMLEY CLUB CHAMPIONSHIPS
Norman Park
Men
100: 1 M Champion 10.7; 2 S Jared 11.3; 3 S White 11.9; 4 M Purser 12.0; 5 R Holt 12.7.
1500: 1 A Draper 3:51.6; 2 A Rayner 3:54.2; 3 P Tucker 4:09.6; 4 S Holmes 4:09.6; 5 D Ellison 4:40.2.
110H: 1 R Holt 17.5.
HJ: 1 M Champion 1.70; 2 R Holt 1.60.
PV: 1 S Tolson 3.50.
LJ: M Champion 5.84; 2 M Purser 5.67.
SP: 1 P Featherstone 10.44; 2 S Tolson 7.91.
DT: 1 P Featherstone 29.92; 2 S Tolson 26.90.
JT: 1 P Featherstone 43.75; 2 S Tolson 30.64.

U20
400: 1 C Daniel 56.1.
1500: 1 T Hawkey 4.00.2.
HJ: 1 C Daniel 1.50.
SP/DT: 1 K Chester 12.62/37.67.

U17
100: 1 D Bovell 10.9; 2 E Telfer 12.1; 3 L Henry 13.8.
400: 1 M Richardson 52.9.
LJ: 1 D Bovell 5.44; 2 E Telfer 5.11.
SP/DT: 1 L Henry 9.82/22.16.

U15
100: 1 D Parsons 11.6; 2 J Dasaoulu 11.9; 3 R Coates 12.6; 4 R Grier 12.8; 5 Jo Mercer 12.8.
400: 1 D Parsons 52.5; 2 S Martin 57.3.
1500: 1 S Martin 4:45.4; 2 D Brewer 4:45.8.
80H: 1 J Nelson 13.2; 2 J Dennett 14.7.
HJ: 1 J Dasaolu 1.70; 2 D Brewer 1.23.
PV: 1 S Huggins 2.00.
LJ: 1 J Dasaolu 5.32; 2 R Coates 5.11; 3 Jo Mercer 4.56; 4 S Huggins 4.01.
SP/DT: 1 A Tawanaee 10.31/34.78.
JT: 1 S Harvey 42.46; 2 A Tawanaee 32.81; 3 J Nelson 21.84.

U13
100/75H: 1 Ja Mercer 13.3/12.8.
400: 1 E Martin 65.7.
1500: 1 M Thorpe 5:10.5; 2 D Mayers 6:12.8.
LJ: 1 Ja Mercer 4.50; 2 D Mayers 2.66.
SP/DT: T Actbato 8.99/22.74.
JT: T Actbato 24.76; 2 D Mayers 6.08.

M40
100/400/SP/DT/JT: J R Turner 13.1/60.0/8.03/26.11/26.60.
1500: 1 M Ellison 4:38.9; 2 B McShane 4:41.8.

M50
1500: 1 K Daniel 4:30.1; 2 P Hamilton 4:41.6.
DT/JT: 1 K Daniel 16.44/20.37.

M55
100/400/1500/LJ: 1 M Martineau 15.0/70.7/6:18.4/4.01.

M65
PV/SP: 1 J Day 2.60/7.88.
DT/JT: 1 C Brand 39.37/40.06.

Women
1500: 1 J Butler 4:42.9.

U20
100: 1 N Wiggins 14.8.
400: 1 E Fisher (U17 gst) 63.7; 2 N Wiggins 70.1; 3 J McCaffrey (U17) 76.8.
LJ: 1 N Wiggins 3.76

U17
100/LJ: 1 J McCaffrey 15.8/3.60.
80H: H Robinson 11.8.
DT: 1 A Oliver 29.09.
JT: C Silvester 28.83; 2 A Oliver 23.68.

U15
100: 1 N Molnar 14.6.
75H: 1 C Cooper 11.2; 2 N Akif 12.3; 3 J Wood 13.1.
LJ: 1 N Akif 4.33; 2 N Molnar 4.24; 3 J Wood 4.19.
SP/DT: 1 V Thomas 10.16/27.33.

U13
75: 1 S Solomon 10.4; 2 H Jordon 10.7; 3 L Wouters 13.1.
1500: 1 R Taylor 5:02.9.
70H: 1 S Solomon 11.9.
HJ: 1 S Solomon 1.35; 2 R Taylor 1.32.
LJ: 1 L Wouters 3.14; 2 R Manley 2.97.
SP/DT: 1 S Brown 8.98/22.38.

U11 (non-championship)
80 boys: 1 A Jordon 12.6; 2 J Thorpe 14.3; 3 M Mayers 14.9; 4 C Wouters 16.1 5 T Thorpe 17.5 (6yrs).

80 girls: 1 H Silvester 12.4; 2 R Grier 13.4; 3 R Manley 13.4; 4 A Mercer 14.1; 5 A Huggins 14.6.

600: 1 J Thorpe 2:18.6; 2 M Mayers 2:20.5; 3 O Taylor 2:21.9; 4 R Grier 2:28.3; 5 A Huggins 2:42.3; 6 C Wouters 2:51.0.

Top of Page


June 24 2002
BLACKHEATH HARRIERS, BROMLEY - CLUB CHAMPIONSHIPS at Norman Park

Men
200: 1 M Champion 22.3; 2 S White 24.3; 3 C Karageorgis 25.0 4 J R Turner (M40) 26.9. 800: 1 S Cooper 2:02.3; 2 P Comber 2:12.0; 3 K Daniel (M50) 2:15.5; 4 R Brown (M40) 2:25.0.

3000: 1 P Tucker 8:59.9; 2 M Ellison 9:58.6; 3 P Hamilton 10:00.9; 4 D Ellison 10:11.3.

HT: 1 A Fairbairn 28.51; 2 G Hickey 24.06; 3 J Day 11.70.

TJ: 1 R Brown (M40) 8.03; 2 J Day (M65) 7.60.

U20
HT: K Chester 54.79 (6kg)

U17
200: 1 M Richardson 24.5; 2 T Symons 26.7.

3000: M Leal 10:57.2.

HT: 1 T Symons 43.25; 2 P Barrett 36.31.

TJ: 1 A Pope 11.66; 2 E Telfer 10.44.

U15
200: 1 D Parsons 24.1; 2 R Grier 25.9; 3 A Al-Ameen 26.0; 4 R.Coates 26.6; 5 S Stevens 27.2.

800: 1 D Casey 2:18.6; 2 D Proctor 2:42.1; 3 Carlos - 2:46.7

HT: 1 A Tawanaee 46.26; 2 R Al-Ameen (U13) 19.22.

TJ: A Al-Ameen 9.83.

U13
200: 1 J Alaka 26.9; 2 C Patten 29.6; 3 M Thorpe 30.0; 4 J Golding 33.9; M Larebo (guest) 29.6.

 800: 1 E Martin 2:22.8; 2 S Simpson 2:25.8; 3 M Thorpe 2:30.1.

M65
HT: 1 G Hickey 32.14; 2 J Day 18.68.

Women
3000: J Butler 10:16.6.

U20
800: H Williams 2:56.1. 3000: N.Wiggins 13:45.9.

HT: E Oliver 43.22 (Club U20 and Senior record).

U17
200: V Akpofure 27.5.

800: C McQuillan 2:39.7.

3000: J McCaffrey 13:56.9.

U15
200: 1 S Orelaja 29.5; 2 K Douglas 30.3; 3 S Coombs 30.9; 4 E Davey 31.7.

800: 1 S Coombs 2:40.9; 2 S Williams 2:42.3.

U13
150: Heat 1: O Dyer 24.5; 2 C Drury 26.6; 3 S Cluney 27.9; 4 E Banks 29.2. Heat 2: 1 S Solomon 21.0; 2 A-L Barrett 21.4; 3 K Goodridge 21.5; 4 R Taylor 22.2; 5 H Jordan 22.2; 6 C Shaw 22.3.

Final:1 S Solomon 21.3; 2 H Jordan 21.8; 4 K Goodridge 21.8; 4 A-L Barrett 22.0; 5 C Shaw 22.8.

800: 1 R Taylor 2:23.1; 2 B Gibbons 2:42.3; 3 R Stokes 2:42.9; 4 C McNamara 2:52.5; 5 C Sapsed 3:00.9

Non-champs 200: C Drury 37.9; E Banks 44.5.

Non-champs U13 LJ: 1 M Larebo (B) 4.09; 2 A-L Barrett (G); 3 C Patten (B) 3.77; 4 C Shaw (G) 3.55; 5 R Stokes (G) 3.01; 6 C Drury (G) 2.84; 7 G McCrossen 2.45; 8 S Cluney (G) 2.44.

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk