Club Champs 2003

Home Up T&F 7-07-03 - 1

Last updated 13 September 2003

The Club Championships (Track & Field) Results for 2003

3/09/03 - One Hour Track Run - Norman Park 13-09-03
23/8/03 - Main Club Championships - Norman Park 23 August 2003 24-08-03
30/07/03 -Club 10,000m Championship - Norman Park - 30 July 2003 31-07-03
9/07/03 - Club Championships Walks - Norman Park - 9 July 2003 10-07-03
7/07/03 - Club Track & Field Championships - Norman Park 7 July 2003 9-07-03
25/06/03 - Club One Mile Championships - Norman Park 25 June 2003 27-06-03
4/06/03 - Results from 5k Club Championship - Norman Park 4 June 2003

3 September 2003 - One Hour Track Run - Norman Park

Position Name Age Metres
1 Steve Pairman 41 15548
2 Bernie Bater 42 15360
3 Martin Echeveste 31 15164
4 Ian Taylor 42 15070
5 Rob Brown 53 15007
6 Gary Cook 39 14886
7 Mike Cronin 59 14303
8 Chris Pike 50 13880
9 Dick Griffin 52 13710
10 Wilf Orton 43 12658
11 Bill Clapham 72 11057

Top of Page


23/08/03 BLACKHEATH & BROMLEY HARRIERS AC CLUB CHAMPIONSHIPS Norman Park, Bromley

Men 100: 1 M Champion 11.2; 2 J Godsell 11.6. 400: 1 A Draper 50.1; 2 J Godsell 50.7; 3 S Jarred 51.8; 4 N Keogh 52.1. 1500: 1 R Hall 4:23.1; 2 J Aust 4:35.3; 3 I Taylor 5:01.0. 110H/HJ: A Hodge 15.5/1.80. PV: S Tolson 3.60. SP: G Hickey (M65) 9.17. DT: 1 J R Turner (M45) 25.24; 2 G Hickey (M65) 24.10. JT: 1 P Featherstone 45.33; 2 A Hodge 44.34.

U20 100: 1 D Bovell 11.1; 2 L Francis 11.6; 3 E Telfer 12.0; 4 D Holloway 12.2; 5 J Harbour 12.9. 110H: D Holloway 17.2. LJ: E Telfer 5.42. JT: 1 S Harvey (U17) 52.83; 2 J Brunt 36.11; 3 L Francis 30.25.

U17 100: 1 D Parsons 11.5; 2 D Haque 11.5; 3 D McKeown 12.3; 4 G Rolleston 12.4; 5 D Morgan 12.9; 6 T Ayres 13.1. 400: 1 D Parsons 52.5; 2 A Worley 53.3; 3 D Morgan 56.8; 4 T Ayres 60.7. 1500: 1 T Ayres 4:42.0; 2 S Martin 4:46.1. 100H: A Worley 15.8. LJ: D Haque 5.55; 2 A Worley 5.54; 3 G Rolleston 5.25; 4 D McKeown 5.22. SP: 1 L Hall-Henry 11.25; 2 A Tawanaee 11.08. DT: 1 A Williamson 44.20; 2 A Tawanaee 36.87; 3 L Hall-Henry 24.90. JT: S Harvey 55.35.

U15 100: 1 J Dennett 12.2; 2 S Stevens 12.4; 3 J Payne 12.7. 1500: A Pillow 4:57.4. 80H: J Dennett 12.6; 2 S Batstone 13.1; 3 S Stevens 13.8. HJ: S Batstone 1.45. LJ: J Payne 4.55. SP/DT: J Stockton 9.59/29.46. JT: S Batstone 24.15.

U13 100: 1 A Stockdale 13.0; 2 S Cavey 13.5; 3 J Fortune 13.7; 4 R Woodhams 15.3. 400: 1 A Stockdale 60.5; 2 M Thorpe 63.8; 3 E Martin 65.6; 4 S Cavey 66.5; 5 S Worley 66.6. 1500: 1 M Thorpe 5:05.2; 2 S Worley 5:31.5. 75H: R Woodhams 15.9. HJ: 1 H McDonald 1.25; =2 S Worley 1.20; =2 J Nicoll 1.20; 4 J Marchant 1.15; 5 E Martin 1.10. LJ: 1 S Cavey 4.08; 2 R Woodhams 3.95; 3 M Thorpe 3.76; 4 S Hodge 3.01. SP: 1 A Stockdale 7.79; 2 T Webster 5.55. DT: 1 J Sellick 19.38; 2 J Nicoll 17.57; 3 J Marchant 14.68; 4 H Macdonald 13.82. JT: 1 J Nicoll 31.73; 2 J Sellick 30.36; 3 J Marchant 25.71; 4 T Webster 22.29; H McDonald 20.92.

M45 100/400/JT: J Turner 13.4/61.5/27.53. 1500: M Watling 4:25.1.

M50 1500: K Daniel 4:30.0

M65 SP/DT: G Hickey 11.32/30.04.

M70 PV/SP: J Day 2.61/8.96.

Women 1500: K Pratten 5:52.8. LJ: 1 H Godsell (W45) 3.99; 2 K Pratten 3.35.

U20 SP: J Agyekum 6.91. DT: 1 C Mantoura 24.57; 2 J Agyekum 17.85.

U17 100: 1 A Godsell 12.8; 2 V Cole 12.9; 3 C Cooper 13.0; 4 K Douglas 13.4; 5 L Critchley 13.8; 6 L Messenger 14.9. 300: 1 A Godsell 42.7; 2 R Syrocki 44.3; 3 K Douglas 44.6; 4 L Critchley 45.0; 5 L Messenger 51.1. 1500: S Williams 5:54.4. 80H: 1 C Cooper 11.8; 2 L Critchley 13.7. HJ/PV: R King 1.58/2.00. SP: V Thomas 9.26. DT: 1 R Blackie 33.69; 2 V Thomas 27.97. JT: C Silvester 31.02.

U15 100: 1 S Solomon 13.2; 2 A Barrett 13.9; 3 M Chatterton-White 14.8; 4 C Thomas 15.4. 1500: 1 R Taylor 5:17.7; 2 K Murray 5:25.3; 3 L Underwood 5:36.8; 4 S Coombs 5:44.6; 5 L Smith 5:45.3. 75H: 1 S Solomon 12.3; 2 K Murray 12.7; 3 A Smith 13.7. HJ: 1 K Murray 1.45; 2 A Smith 1.40; 3 L Blackie 1.35. PV/LJ: L Blackie 2.15/4.42. SP: 1 F Clark 9.73; 2 F Athawes 9.25; 3 S Brown 9.14; 4 C Thomas 8.21; 5 A Barrett 6.58. DT: 1 F Clark 30.99; 2 S Brown 30.30; 3 F Athawes 25.34; 4 C Thomas 16.77. JT: F Athawes 20.71.

U13 75: 1 S Harrison 10.4; 2 C Shaw 10.4; 3 K Cosby 10.5; 4 R Samuels 11.0; 5 E Patten 11.3. 1500: 1 A Smith 5:17.2; 2 S Cowper 5:17.7; 3 H Ware 5:35.8; 4 J Findlay 5:46.4; 5 L Price 5:54.4; 6 K Gibbs 6:00.2. 70H: 1 K Cosby 13.0; 2 I Ivy 14.0; 3 E Patten 16.7; 4 L Price 17.1. HJ: 1 J Harding 1.35; 2 C Shaw 1.35; 3 H Garcia 1.20. LJ: 1 K Cosby 4.26; 2 J Harding 4.18; 3 I Ivy 4.05; 4 R Samuels 3.85; 5 H Ware 3.51; 6 K Fox 3.31; 7 L Price 3.23. SP: A Tait 7.92. DT: 1 A Tait 19.44; 2 E Patten 16.06. JT: H Silvester 19.93.

W45 100: H Godsell 13.3.

Non-championship U11 events Boys 80: 1 J Critchley (8yrs) 15.3; 2 T Thorpe (7yrs) 16.2. Girls 80: 1 S Hurlock (10 yrs) 12.5; 2 D Critchley (10 yrs) 12.9; 3 K Fox (10 yrs) 13.3; 4 F Evans (9yrs) 13.4; 5 N Carney-Holland (8 yrs) 13.8). Boys 150: 1 J Thorpe (9 yrs) 27.1; 2 O Taylor (9yrs) 28.1; 3 J Critchley 29.8; 4 T Thorpe 32.7. Girls 150: 1 S Hurlock 23.7; 2 D Critchley 23.8; 3 N Carney-Holland 25.7.

Top of Page


Club 10,000m Championship at Norman Park - 30 July 2003
Men
1 P Cavallo 36:12.6; 2 B McShane (M40) 37:05.5; 3 D Ellison 37:18.2; 4 A Tucker 37:22.4; 5 R Brown (V50) 39:49.9; 6 G Coates (V50) 40:00.5; 7 S Ridgewell (V50) 41:29.9; 8 J Leeson (V40) 47:08.3; 9 T Delahoy (V50) 50:19.0.

Top of Page


Club Walking Championships at Norman Park - 9 July 2003

1000 metres walk - Girls U/13 (?)
1st Julia Stacey 6 minutes 13.7 seconds
2nd Jessica Bain 6 minutes 35.4 seconds

3000 metres walk - Senior Men (other age groups included?)
1st Robert Bain (U/17) 14 minutes 31.8 seconds (Personal Best)
2nd Shaun Lightman (M60) 16 minutes 23.3 seconds
3rd Peter Hannell (M60) 16 minutes 25.8 seconds
4th Rob Brown (M50) 17 minutes 44.6 seconds

Top of Page


Club One Mile Championships - Norman Park 25 June 2003

1 P Tucker 4:41.5
2 M Watling 4:55.9
3 R Brown 5:23.7
4 S Ridgewell 5:51.0

Top of Page


Results from 5k Club Championship - 4th June at Norman Park:
1 Andrew Rayner 15:05.5
2 Tom Webb (U20) 16.46.8
3 John Hoy (M40) 16:58.0
4 Con Griffin (M45) 17:01.6
5 Mark Ellison (M40) 17:20.8
6 Brendan McShane (M40) 17:27.1
7 Cliff Keen (M40) 17:35.2
8 David Ellison 17:47.0
9 Rob Brown (M50) 18:51.5
10 Stan Ridgewell (M50) 19:34.8
11 Bridget Davey (W) 20:05.7
12 John Leeson 20:32.6
13 Mike Salmon 21:02.4
14 Steve Hayley 21:28.7
15 Steve Hollingdale 22:21.2.

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk