Club Champs 2004

Home Up

Last updated 19 July 2010

The Club Championships (Track & Field) Results for 2004

1 September 2004 - One Hour Track Run - Norman Park
28 August 2004 - Main Club Championships - Norman Park 1-09-04
28 July 2004 - Club 10,000m Championship - Norman Park
7 July 2004 - Club Championships Walks - Norman Park
23 June 2004 - Club One Mile Championships - Norman Park
14 June 2004 - Club Track & Field Championships - Norman Park 15-06-04
26 May 2004 - Results from 5k Club Championship - Norman Park 19-07-10

Main Club Championships - Norman Park 28 August 2004

Men
100:
1 J Wilkie 11.5; 2 I Allerton 11.8; 3 T Phillips (M50) 12.9; JR Turner (M45) 13.5; 400: 1 J Wilkie 49.9; 2 I Allerton 51.3; 3 S Cooper 52.3; 4 N Ayrton (M40) 53.7; 5 M Watling (M45) 57.9; 7 T Phillips (M50) 60.9. 1500: 1 A Rayner 3:56.7; 2 J Thorpe 4:16.6; 3 C Osborn 4:21.9; 4 M Watling (M45) 4:35.1. HJ/PV/SP: J Day (M70) 1.20/2.50/8.52(4kg). LJ: M Martineau (M55) 3.93. DT/JT: J Turner (M45) 26.82/31.50.

U20
100: 1 B Samuels 11.4; 2 M Richardson 11.7; 3 D McKeown 12.1. 400: M Richardson 49.7. SP/DT: A Williamson 10.10/34.21.

U17
100: 1 D Haque 11.2; 2 D Torku 11.5; 3 D Eden 12.1; 4 J Summersby 12.2; 5 R Barnes 12.4. 400: 1 J Summersby 54.2; 2 R D’Angelo 54.9; 3 T Ayres 55.7; 4 A Letchford 55.8; 5 R Daniel 57.3; 6 R Barnes 60.1. 1500: 1 D Brewer 4:32.8; 2 R D’Angelo 4:40.2; 3 T Ayres 4:40.4. 1500S/C: D Willis 5:08.5. HJ: D Haque 1.70. LJ: 1 D Haque 6.01; 2 D Torku 5 83; 3 D Eden 5.29; 4 J Summersby 4.63. SP/DT: A Tawanaee 11.61/42.66. JT: S Harvey 58.52.

U15
100: 1 J Akinluyi 12.8; 2 D Hammond 12.9; 3 T Moran 14.1. 400: A Stockdale 55.8. 1500: 1 M Thorpe 4:53.2; 2 R Shearing 5:04.7; 3 C Fraser 5:34.5. 80H: 1 I Torku 13.5; 2 T Moran 16.7. HJ: 1 C Fraser 1.40; 2 J Peters (guest) 1.30. LJ: 1 J Sellick 4.28; 2 T Moran 4.13. PV: A Stockdale 2.40. SP/DT: R Al-Ameen 10.26/32.74. JT: J Sellick 26.26.

U13
100:
1 S Cavey 12.7; 2 L Barnes 13.6; 3 S Camacho 13.9; 4 B Hopkins 14.8. 1500: 1 S Cavey 5:01.2; 2 J Harding 5:05.1; 3 J Clack 5:22.5; 4 W Andrew 5:25.4. 75H: 1 A Jordon 13.9; 2 J Ayisi 15.5; 3 M Crumbie 15.7; 4 B Hopkins 15.9; 5 C Chambers 13.4. HJ: S Camacho 1.30. LJ: 1 S Cavey 4.41; 2 S Camacho 4.08; 3 D Duffin 4.02; 4 B Hopkins 3.96; 5 J Marchant 3.83. SP: 1 D Duffin 10.27; 2 A Jordon 9.76; 3 L Barnes 8.62; 4 A Scott 5.97. DT: 1 A Jordon 22.15; 2 J Marchant 19.80; 3 A Scott 15.95; 4 M Crumbie 11.22. JT: 1 D Duffin 38.58; 2 J Marchant 24.85; 3 A Scott 17.56.
5kg HT invitation: 1 A Williamson (U20) 66.20; 2 A Tawanaee (U17) 55.66; 3 R Al-Ameen (U15) 45.16.

Women
100: H Godsell (W50) 13.3; 400: 1 B Clayton 58.0; 2 H Godsell (W50) 67.9. 1500: 1 J Butler 5:13.0; 2 D Ballard 5:16.0.

U17
100:
1 A Godsell 12.4; 2 L Critchley 13.1; 3 R King 13.8; 4 J Wood 13.9; 5 T Francis 14.1; 6 N Molnar 14.2; 7 I Johnson 16.5. 300: 1 A Godsell 41.7; 2 J Harding 45.0; 3 L Messenger 49.7. 1500: D Shearing 5:30.1. 80H: L Critchley 12.9; 2 J Wood 13.3. LJ: 1 K Murray 4.44; 2 I Johnson 3.24. PV: R King 2.30. SP: 1 F Athawes 8.67; 2 K Murray 6.74. JT: F Athawes 26.91.

U15
100:
1 S Solomon 13.3; 2 C Shaw 13.6; 3 A-L Barrett 13.6; 4 S McLellan 13.8; 5 H Jordon 14.0; 6 T Crumbie 14.5; 7 L Wouters 15.2 1500: 1 R Taylor 5:05.4; 2 H Garcia 5:23.7; 3 J Findlay 5:47.4; 4 C McCarthy 6:02.7. 75H: 1 S McLellan 12.7; 2 R Arnheim 13.0; 3 K Cosby 13.4; 4 T Crumbie 13.9. HJ: 1 S Solomon 1.46; 2 J Harding 1.43; 3 K Cosby 1.25. LJ: 1 I Ivy 4.60; 2 K Cosby 4.36; 3 J Harding 4.09; 4 T Crumbie 3.82; 5 L Wouters 3.61. PV: 1 R Arnheim 2.75; 2 L Blackie 2.50. SP: 1 S McGuire 8.31; 2 C Shaw 7.52. DT: S McGuire 21.33. JT: 1 H Silvester 25.05; 2 S Mcguire 23.17.

U13
75: Final: 1 D Annon 10.5; 2 J Matthews 10.6; 3 K Vistuer 10.7; 4 S Hurlock 10.8; 5 E Patten 10.9; 6 J Saville 11.0; 7 S Pritchard 11.1; 8 L Price 11.4. Heat 1: 1 D Annon 10.4; 2 K Vistuer 10.6; 3 J Saville 10.7; 4 E Patten 10.7; 5 L Price 11.0. Heat 2: 1 J Matthews 10.5; 2 S Pritchard 10.7; 3 S Hurlock 10.8; 4 V Stack 12.0; 5 M Richards 13.4. 1500:1 A De Matos 5:16.0; 2 R Smith 5:29.8; 3 J Saville 5:41.9; 4 J Linker 6:18.7. 70H: 1 E Patten 12.6; 2 A Duffy-Penny 12.9; 3 G Power 13.0; 4 E Armstrong 13.6; 5 N Nelson-Roberts 13.6; 6 S Pritchard 13.8; 7 V Stack 15.0. HJ: 1 J Matthews 1.40; 2 N Nelson-Roberts 1.30; 3 A Duffy-Penny 1.25. LJ: 1 J Matthews 4.03; 2 S Pritchard 3.90; 3 R Batstone 3.89; 4 S Hurlock 3.76; 5 J Saville 3.76; 6 A Duffy-Penny 3.74; 7 D Annon 3.73; 8 N Nelson-Roberts 3.70; 9 K Vistuer 3.45; 10 E Armstrong 3.42; 11 V Stack 3.36; 12 L Price 3.27; 13 M Richards 2.79. SP: 1 E Brown 8.17; 2 L Price 4.85. DT: 1 E Patten 21.92; 2 E Brown 20.76; 3 E Armstrong 18.56. JT: H Silvester 24.56.

Top of Page


Club Track & Field Championships - Norman Park 14 June 2004

Men
200: 1 M Champion 22.3; 2 S White 24.5; 3 T Phillips(M50) 26.1; 4 G Coates(M50) 29.0. 800: 1 B Stephenson 2:02.7; 2 N Ayrton(M40) 2:02.7; 3 D Ryan 2:03.8; 4 R Hall 2:04.1; 5 K Daniel(M50) 2:18.2; 6 G Coates(M50) 2:22.9; 7 I Taylor(M40) 2:22.0; 8 R Brown(M50) 2:25.3. 3000: 1 B Stephenson 8:49.1; 2 E Prendergast 9:24.9; 3 J Thorpe 9:28.9; 4 M Ellison(M40) 10:04.5; 5 D Ellison 10:09.8; 6 C Griffin(M45) 10:12.1; 7 B McShane(M40) 10:14.1; 8 I Taylor(M40) 10:40.3; 9 T Brightwell(M55) 11:17.8. TJ: R Brown(M50) 7.66.

U20
200: 1 M Richardson 23.4; 2 E Telfer 24.6; 3 C Daniels 25.3. 800: 1 M Richardson 2:04.5; 2 C Daniel 2:11.8. HT: A Williamson 57.98.

U17
200: 1 D Haque 22.6; 2 J Summerby 23.9; 3 P Rochester 24.5; 4 S Stephen 25.0; 5 T Ayres 25.2; 6 A Letchford 25.7; 7 D Morgan 25.7. 800: 1 T Ayres 2:08.1; 2 A Letchford 2:09.8; 3 R Daniels 2:11.0; 4 D Morgan 2:14.1. 3000: 1 J Poole 9:40.3; 2 D Brewer 10:00.4. 400H: 1 R Daniel 60.4; 2 J Summerby 63.4; 3 T Doig 67.7; 4 R Jones 70.8. TJ: 1 S Stephen 11.26; 2 R Jones 10.84. HT: A Tawanaee 54.98.

U15
200 Final: 1 J Alaka 23.8; 2 A Stockdale 25.5; 3 D Cole 26.6; 4 D Hammond 27.0; 5 J Hartley 28.1; 6 A Blair 28.6. Ht 1: 1 Alaka 24.1; 2 Stockdale 25.9; 3 Hartley 27.3. Ht 2: 1 Cole 26.8; 2 Hammond 27.2; Blair 28.0; 4 J Savastana 29.4. 800: 1 M Thorpe 2:19.0; 2 C Ward 2:27.0; 3 R Evans 2:28.7; 4 P O’Connor 2:39.3. 3000: 1 S Simpson 10:25.2; 2 C Ward 11:09.9; 3 T Dillon-Hearne 12:04.0. TJ: 1 A Stockdale 10.05; 2 D Cole 9.75; 3 R Evans 9.43; 4 P O’Connor 9.19; 5 C Fraser 8.58; 6 H McDonald 8.21; 7 T Dillon-Hearne 7.71; 8 J Savastana 7.30. HT: 1 J Stockton 54.82; 2 R Al-Ameen 51.50.

U13
200 Final: 1 S Cavey 28.7; 2 O Robinson 30.0; 3 B Hopkins 31.7; 4 C Taylor 32.1. Ht 1: 1 C Sumner 30.8; 2 Hopkins 32.1; 3 J Wheelan 33.3. Ht 2: 1 Cavey 30.3; 2 Robinson 31.3; 3 Taylor 32.8; T Ayton 35.3. 800: 1 S Cavey 2:17.0; 2 J Harding 2:31.3; 3 O Robinson 2:35.7; 4 B Greenhalgh 2:38.3 5 C Fraser 2:43.9; 6 C Sumner 2:46.3. STJ: 1 S Cavey 6.66; 2 D Duffin 6.03; 3 B Hopkins 5.85. 1kg HT: 1 D Duffin 33.39; 2 J Holland 32.50; 3 A Scott 21.53.

Women
200: V Cole 26.5. 3000; 1 J Butler 11:12.8; 2 K Pratten 12:32.5.

U20
200: E Fisher 29.1. 3000: E Fisher 10:57.4.

U17
200: 1 A Lushington 28.8; 2 T Francis 30.8; 3 C Thomas 33.5. 800: 1 K Murray 2:19.7; 2 B Proctor 2:28.4; 3 S Coombes 2:30.9; 4 D Shearing 2:32.8; 5 V Evans 2:44.4. 300H: 1 S McLellan 48.3; 2 L Smith 12.22.0

U15
200 Final: 1 S Solomon 26.8; 2 K Cosby 27.5; 3 C Shaw 28.1; 4 S Harrison 28.4; 5 A Barrett 29.8; 6 S Taylor 30.2. Ht 1: 1 Harrison 28.5; 2 Taylor 29.6; 3 L Kastonyana 30.0. Ht 2: 1 Solomon 26.9; 2 Cosby 27.5; 3 Shaw 27.8; Barrett 29.1. 800: 1 R Taylor 2:12.5; 2 J Findlay 2:33.5; 3 C McNamara 2:37.9; 4 K Gibbs 2:41.5; 5 L Kastoryana 2:41.8; 6 C McCarthy 2:42.2. 3000: 1 A Smith 11:02.3; 2 H Garcia. STJ: 1 S Solomon 7.15; 2 D Barley 6.30; 3 K Cosby 6.21; 4 S Taylor 6.02; 5 C McCarthy 5.50. HT: 1 A Barrett 22.74; 2 K Cosby 16.19.

U13
150 Final: 1 K Vistuer 21.2; 2 R Cook 21.2; 3 S Hurlock 21.3; 4 G Shephard 21.4; 5 J Matthews 21.5; 6 A Duffy-Penny 21.8. Ht 1: 1 Vistuer 21.3; 2 Hurlock 21.5; 3 Duffy-Penny 22.2; 4 N Roberts 22.6; 5 E Armstrong 23.3. Ht 2: 1 Matthews 21.4; 2 Cook 21.4; 3 Sheppard 21.6; 4 E Patten 21.8; 5 L Price 21.8; K Jones 23.8. 800: 1 A De-Matos 2:30.7; 2 L Price 2:33.5; 3 R Smith 2:42.1; 4 D Critchley 2:43.5; 5 N Roberts 2:46.2; 6 J Linker 2:58.8. STJ: 1 J Matthews 6.13; 2 A Duffy-Penny 5.99; 3 S Hurlock 5.90; 4 E Armstrong 5.76. 1kg HT: 1 K Jones 31.62; 2 E Patten 30.22; 3 E Brown 27.36; 4 J Matthews 24.85.

Top of Page


26 May 2004 - Results from 5k Club Championship - Norman Park

1 C Osborn (Reynolds Bowl) 16:43.0
2 R Hall 17:13.9
3 M Ellison 17:17.2
 4 D Ellison 17:24.6
5 D Hilliar 17:41.0
6 B McShane 17:45.7
7 I Taylor 18:09.6
8 R Brown 18:47.3
9 G Cook 18:53.7
10 J Bailey 19:42.8
11 A Lambert 21:03.2

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk