Club Champs 2014

Home Up

 
Last updated 15 September 2014

 

The Club Championships (Track & Field) for 2014

 

10 September 2014 - One Hour Track Run (non-championship) - Norman Park 15-09-14
27 August 2014 - 1 mile*;  non-championship  selected track events, javelin and  hammer - Norman Park 30-08-14
11 August 2014 - Champs & Open meeting: 100/75m, 400m, 800m, 1500m, triple jump,  javelin - Norman Park 13-08-14
2 August 2014 - Steeplechase (M&W), included in the Southern Athletics League
23 July 2014 - 5,000m* - Norman Park 25-07-14
21 July 2014 - Champs & Open meeting: 200/150m, 800m*, 100m, 400m, 1500m, pole vault, discus, shot - NP 23-07-14
2 July 2014 - 10,000m* - Norman Park 7-07-14
25 June 2014 - Johnson Bowl (road walk in Norman Park)
9 June 2014 - Champs & Open meeting: 400/300m, 1500m*, 100m, 200m, 800m, high jump, long jump, hammer - Norman Park 10-06-14
4 June 2014 - 3000m*;  (19.50)  3000m walks - Norman Park 5-06-14
19 May 2014 - Champs & Open meeting: 100m, 400m, 800m, 1500,  shot, discus, pole vault - Norman Park 2-06-14

Champs & Open meetings: All events are open to members and non-members. Underscored events also count as club championships for members. All track events will be graded. Entry forms will be available on the club website and from Norman Park.

Club Championship awards

One medal will be awarded to the winner of each Championship event. Additionally, if there are five or more competitors a second place medal will be awarded and a third place medal will be awarded if eight or more athletes compete.

200/150m, for example, indicates different distances for younger age groups.

Starred events(*), as well as being a Club Championship, make up a middle distance Grand Prix and will incorporate a handicap competition.

Top of Page


10 September 2014 - One Hour Track Run (non-championship) - Norman Park

 

1 Hour Run 10th September 2014  
 1.  Peter Tucker (B&B)  Sen. 17400m (10.81 miles)
 2.  Dave Beadle (B&B)  M45 15090m (9.38 miles)
 3.  Rob Brown (B&B)  M60 13300m (8.26 miles)
 4.  Steve Pairman (B&B)  M50 13290m (8.26 miles)
 5.  Steve Smith (Striders of Croydon) 13245m (8.23 miles)
 6.  Anke Bronius (Guest)  W35 12975m (8.06 miles)
 7.  John Turner (B&B) M60 12970m (8.06 miles)
 8.  David Carton (B&B)  M55 12600m (7.83 miles)
 9.  Scott Bulmer (B&B)  U17 12435m (7.73 miles)
10. John Fenwick (B&B)  M60 12315m (7.65 miles)
11. Claire Robinson (Guest)  W35 12091m (7.51 miles)
12. Mike Sims (B&B)  M45 11890m (7.39 miles)
13. Dave Leal (B&B)  M55 11805m (7.34 miles)
14. Dick Griffin (B&B)  M60 10340m (6.43 miles)
15. Maz Turner (B&B)  W60 10200m (6.34 miles) 

 

Top of Page


27 August 2014 - 1 mile  non-championship  selected track events, javelin and  hammer - Norman Park

 

  Blackheath & Bromley Club Champs and Open  27.8.14 - Results
             
  Wind -1.3        
70m Hurdles 1 23 Grace Fullerton Blackheath & Bromley u13G 13.6
             
75m Hurdles Wind -1.3        
  1 29 Caelan Raju Blackheath & Bromley u13B 12.8
  2 39 Ben Gardiner Blackheath & Bromley u13B 14.4
  3 3 Billy Keane Blackheath & Bromley u13B 14.4
             
80m Hurdles Wind -0.9        
  1 14 Anatasia Davies Blackheath & Bromley u17W 12.7
  2 20 Femi Sofolarin Blackheath & Bromley u15B 13.1
  3 5 Lewis Stickings Blackheath & Bromley u15B            16.0
             
100m Hurdles Wind -1.7        
  1 2 Bailey Stickings Blackheath & Bromley u17M 14.1
  2 21 Ibrahim Sankoh Blackheath & Bromley u17M 16.3
  3 6 Paul Sutherland Blackheath & Bromley M50 17.9
  4 52 Joe Freeman Blackheath & Bromley u17M 17.9
             
100m Race 1 Wind -1.5        
  1 45 Callum Gardiner Blackheath & Bromley u20M 12.2
  2 36 Mitchell Shepherd Blackheath & Bromley u17M 12.3
  3 40 Akeem Pusey Blackheath & Bromley u20M 12.3
  4 57 Matthew Knight Blackheath & Bromley u15B 12.3
  5 50 Harry Taylor Blackheath & Bromley u15B 12.3
  6 71 Michael Damoan Unattached u15B 12.4
  7 42 Courtney Green Blackheath & Bromley u20M 12.6
             
100m Race 2 Wind -0.6        
  1 74 Joseph Usman Blackheath & Bromley u15B 12.3
  2 58 Rhys Urwin Blackheath & Bromley u15B 12.6
  3 54 Magda Cieniala Blackheath & Bromley u15G 12.8
  4 64 Vishnu Dhir Blackheath & Bromley u15B            13.0
  5 60 Tareq Bannour Unattached u13B 13.2
  6 27 Myles Xavier Blackheath & Bromley u13B 13.4
  7 72 Nicole Farmer Blackheath & Bromley u15G 13.5
  8 56 Leah Everson Blackheath & Bromley u17W 13.8
             
100m Race 3 Wind -2.1        
  1 65 Catrin Murphy Blackheath & Bromley u15G 13.7
  2 67 Jack Wright Blackheath & Bromley u17M 13.8
  3 48 Gabrielle Dalsan Blackheath & Bromley u15G 13.8
  4 70 Antonia Alapafuja Blackheath & Bromley u15G 13.8
  5 73 Olivia Tikare Blackheath & Bromley u15G 13.9
  6 29 Caelan Raju Blackheath & Bromley u13B 14.2
  7 55 Philip Tenyue Blackheath & Bromley u13B 14.5
             
100m Race 4 Wind -1.3        
  1 69 Emily Sheppard Blackheath & Bromley u15G 13.7
  2 58 Nathan Urwin Blackheath & Bromley u13B 14.3
  3 68 L.J.Wright Blackheath & Bromley u13B 14.7
  4 51 Abigail Nelson Blackheath & Bromley u13G 14.7
  5 66 Myles Duffus Blackheath & Bromley u13B            15.0
  6 35 Kwame Mensah Blackheath & Bromley u15B 15.2
  7 15 Bunmi Davies Unattached u13B            16.0
             
1 Mile Race 1            
  1 43 Waine Lashley Dulwich Runners SM 4.54.4
  2 7 Marco Accuri Blackheath & Bromley u17M 4.55.0
  3 1 Tony Tuohy Dulwich Runners M50 4.56.4
  4 25 Ian Lilley Dulwich Runners M40 5.05.1
  5 4 Jessica Keene Blackheath & Bromley u17W 5.05.5
  6 18 Angus Harrington Blackheath & Bromley u15B 5.06.0
  7 12 Clare Elms Dulwich Runners/ B&B W50 5.06.4
  8 11 Rowan Fuss Blackheath & Bromley u13B 5.11.0
  9 31 James Perry Blackheath & Bromley u20M 5.22.1
  10 28 Robert Suckling Blackheath & Bromley u13B 5.36.0
  11 19 Bertie Harrington Blackheath & Bromley u17M 5.48.8
             
1 Mile Race 2 1 53 Chris Tuck Unattached SM 5.27.9
  2 16 Naomi Kingston Blackheath & Bromley u15G 5.31.5
  3 26 Andy Tucker Blackheath & Bromley M45 5.34.6
  4 8 Mick Jones Blackheath & Bromley SM 5.43.1
  5 10 Mike Mann Herne Hill Harriers M65 5.44.1
  6 3 Billy Keene Blackheath & Bromley u13B 5.44.7
  7 32 Robert Perry Blackheath & Bromley u15B 5.46.2
  8 24 Amy Leach Blackheath & Bromley u15G 5.52.4
  9 44 Steve Smythe Dulwich Runners M55 5.57.5
  10 41 Chris Pike Blackheath & Bromley M60 6.23.5
  11 47 John Turner Blackheath & Bromley M60 6.40.1
  12 49 Dave Leal Blackheath & Bromley M55 6.54.5
  13 46 Maz Turner Blackheath & Bromley W60 8.53.1
             
Javelin 1 62 Tom Mills Blackheath & Bromley u13B 37.65
             
  1 20 Femi Sofolarin Blackheath & Bromley u15B 38.06
  2 18 Angus Harrington Blackheath & Bromley u15B 36.65
             
  1 63 Daisy Dowling Blackheath & Bromley u13G          28.00
             
  1 61 Eloi Locke Blackheath & Bromley u15G 36.94
  2 30 Emilie Knights-Twomer Ashford A.C. u15G 33.88
             
Long Jump 1 27 Miles Xavier Blackheath & Bromley u13B 4.68
  2 28 Robert Suckling Blackheath & Bromley u13B 4.33
  3 38 Harley Sitwell Blackheath & Bromley u13B 4.13
  4 39 Ben Gardiner Blackheath & Bromley u13B 3.97
             
  1 20 Femi Soflarin Blackheath & Bromley u15B 4.61
             
  1 33 Dylan Reeve-Fellows Blackheath & Bromley u17M 5.06
             
  1 37 Tajera Baldie Blackheath & Bromley u13G 4.67
             
  1 22 Karina Harris Blackheath & Bromley u15G 4.88
             
  1 13 Jamiyla Robinson-Pascal Blackheath & Bromley u17W 5.05
  2 9 Toyin Orelaja Blackheath & Bromley u17W 4.77
             
Hammer            
  1 34 Steve Timmins Blackheath &Bromley M35          42.80

 

Top of Page


23 July 2014 - 5,000m* - Norman Park

Blackheath and Bromley Harriers AC      
5000m Championships      
23rd July 2014  Norman Park, Bromley      
           
           
1 60 Tom Stevens Eastleigh RC SM 16.11.1
2 71 Marco Arcuri Blackheath and Bromley U17M 16.52.9
3 58 Hannah Howard Eastleigh RC SW 18.06.7
4 74 Carole Pennington Blackheath and Bromley W35 18.18.9
5 59 Mark Hayter Eastleigh RC SM 18.28.5
6 75 David Beadle Blackheath and Bromley M45 18.37.9
7 57 Steve Starvis Croydon Striders M40 19.07.5
8 73 Adrian Stocks Blackheath and Bromley M40 19.54.9
9 56 Andrew Lawes Blackheath and Bromley M55 20.22.5
10 78 Stuart Cullum Blackheath and Bromley M40 20.27.1
11 55 Robert Brown Blackheath and Bromley M60 20.31.4
12 61 Mike Hodges Eastleigh RC M40 21.24.0
13 63 David Carton Blackheath and Bromley M55 21.27.9
14 66 John Turner Blackheath and Bromley M60 22.10.9
15 77 Tim Ward Blackheath and Bromley M45 22.23.7
16 64 Sally Haffenden Blackheath and Bromley W40 22.41.3
17 65 Neil Roberts Blackheath and Bromley M40 22.46.5
18 68 Justine Eastbury Blackheath and Bromley W40 23.13.1
19 76 Dick Griffen Blackheath and Bromley M60 25.56.2
20 69 Gerry Alger Blackheath and Bromley M55 26.08.4
21 72 Martyn Longstaff Blackheath and Bromley M60 27.40.1
22 70 Zoe Kingsmill Blackheath and Bromley W50 28.32.1
23 67 Maz Turner Blackheath and Bromley W60 29.54.6

 

Top of Page


2 July 2014 - 10,000m - Norman Park

 

Blackheath and Bromley Harriers AC      
2nd July 2014        
           
10000m Championships      
           
           
1 85 Dave Beadle M45 Blackheath and Bromley 38:32.9
2 92 Carole Penlington W35 Blackheath and Bromley 38:35.9
3 91 Steve Pairman M50 Blackheath and Bromley 40:33.9
4 83 Rob Brown M60 Blackheath and Bromley 42:34.8
5 82 Steve Smith M55 Striders of Croydon 44:18.1
6 88 John Turner M60 Blackheath and Bromley 45:37.2
7 89 Peter Rogers M55 Blackheath and Bromley 47:09.8
8 87 Dave Leal M55 Blackheath and Bromley 50:27.2
9 90 Helen Godsell W60 Blackheath and Bromley 52:23.1
10 84 Zoe Kingsnell W50 Blackheath and Bromley 58:12.1
11 86 Maz Turner W60 Blackheath and Bromley 60:05.3

 

Top of Page


4 June 2014 - 3000m*;  (19.50)  3000m walks - Norman Park

Blackheath and Bromley Harriers AC        
5th June 2014        
Norman Park, Bromley        
           
3000m          
           
1 Ritchie Leccia Blackheath and Bromley M35 9:16.0  
2 Marco Arcuri Blackheath and Bromley JM 9:54.2  
3 F Parkinson Blackheath and Bromley SM 9:55.2  
4 Aleks Wiltshire Blackheath and Bromley U17M 10:15.6  
5 Alex Leggatt Blackheath and Bromley U17M 10:25.8  
6 Naomi Kingston Blackheath and Bromley U15G 10:29.7  
7 David Beadle Blackheath and Bromley M45 10:45.5  
8 Alex Martin Unattached SM 11:01.7  
9 Steve Pairman Blackheath and Bromley M50 11:07.7  
10 Nigel Haffenden Blackheath and Bromley M45 11:29.3  
11 Joanna Clowes Blackheath and Bromley U17G 11:34.9  
12 Andrew Lawes Blackheath and Bromley M50 11:36.9  
13 Sarah Belaon Blackheath and Bromley SW 11:39.9  
14 Robert Brown Blackheath and Bromley M60 11:44.1  
15 Peter Watts Swanley and District M60 12:36.5  
16 David Carfow Blackheath and Bromley M50 12:36.7  
17 Nick Swatton Herne Hill Harriers M50 12:47.3  
18 Luigi Arcuri Unattached M55 13:05.8  
19 Sally Haffendon Blackheath and Bromley W40 13:17.9  
20 David Leal Blackheath and Bromley M55 13:36.3  
21 Dick Griffin Blackheath and Bromley M60 14:08.1  
22 Martyn Longstaff Blackheath and Bromley M60 15:33.7  
           
  Tomasz Wiltshire Unattached U17M 13:23.4 6.5 laps
           
           
           
 3000m Walk        
           
1 Malcolm Martin Surrey Walking Club M55 15:51.8  
2 Shaun Lightman Blackheath and Bromley M70 17:01.2  
3 Sandra Brown Surrey Walking Club W65 17:15.1  
4 Dan Maskell Surrey Walking Club M65 18:22.9  
5 Peter Hannell Blackheath and Bromley M70 18:41.9  
6 Angela Martin Surrey Walking Club W45 19:35.1  
7 Peter Crane Surrey Walking Club M65 19:47.8  
8 Sandra Campbell Surrey Walking Club W45 21:20.5  
9 Kevin Burnett Surrey Walking Club M70 22:55.4  

 

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk