KYAL 2005

Home Up

Last updated 17 August 2005

Kent Young Athletes League (U15 & U13 Boys & Girls) Results for 2005

14 August 2005 - Kent Young Athletes League - Ashford 17-08-05
3 July 2005 - Kent Young Athletes League - Bexley 5-07-05
30 May 2005 - Kent Young Athletes League - Canterbury 1-06-05
1 May 2005 - Kent Young Athletes League - Deangate 9-05-05

14 August 2005 - Kent Young Athletes League - Ashford

Full results are here...

Girls - U13

Event

Selection

Result

Pos

 

Shot

A      Amy Mithell

6.41

1

B      Sian Hurlock

5.72

1

70m Hurdles

A      Emma Armstrong

13.5

3

B      Emma Howard

14.1

1

600m

A      Georgina Chew

1.58.8

2

B      Kayley Broadway

2.01.1

2

NS   Nancy Carney-Holland (u11)

1.59.1

 

        Clare Parkin

2.00.4

 

        Michelle Fewster

2.02.8

 

        Hannah Cook (U11)

2.10.3

 

        Siobhan Parr (U11)

2.12.7

 

        Kayleigh Leonard (U11)

2.15.0

 

Discus

A      Emma Armstrong

18.51

1

B      Laura Ashley Ward

12.42

2

75m

A      Emma Howard

11.8

5

B      Comfort Williams

12.2

4

Long Jump

A      Sian Hurlock

3.80

3

B      Emma Howard

3.21

3

NS   Clare Parkin

2.04

 

150m

A      Sian Hurlock

20.8

1

B      Danielle Critchley

22.6

3

NS   Nancy Carney-Holland (U11)

24.0

 

        Michelle Fewster

24.8

 

        Siobhan Parr (U11)

24.8

 

        Hannah Cook (U11)

25.2

 

        Kayleigh Leonard (U11)

26.9

 

High Jump

A      Danielle Critchley

1.10

4

B      Comfort Williams

0.95

3

1000m

A      Amy Mitchell

3.41.4

4

B      Emma Hook

3.53.6

1

Javelin

A      Georgina Chew

14.04

2

B      Amy Mitchell

13.89

1

2000m Walk

A      Clare Parkin

13.54.1

2

B      Laura Ashley Ward

13.55.4

2

4 x 100m
Relay    

1  Danielle Critchley

60.0

3

2  Georgina Chew

3  Emma Hook

4  Sian Hurlock

Girls - U15

Event

Selection

 

Result

Pos

Points

Javelin

Estelle Patten

 

16.51

1

12

Oyebanke Jemiyo

 

11.38

1

8

75m Hurdles

Isobel Ivy

 

12.9

1

12

Jessica Matthews

 

13.0

1

8

800m

Ruby Samuels

 

2.32.1

3

8

Lucy Price

 

2.39.0

1

8

Shot

Oybanke Jemiyo

 

8.48

1

12

Rebecca Cook

 

6.21

1

8

100m

Grace Sheppard

PB

13.1

1

12

Rebecca Cook

 

13.5

1

8

Pole Vault

-

 

 

 

 

-

 

 

 

 

High Jump

Jessica Harding

PB

1.49

1

12

Grace Sheppard

 

1.35

1

8

300m

Catherine Chambers

 

45.1

2

6

Ruby Samuels

 

43.1

1

12

200m

Daniella Annon

 

28.2

1

12

Leah Forbes-Morris

 

30.1

3

5

Discus

Oyebanke Jemiyo

 

24.12

1

12

Estelle Patten

 

20.20

1

8

1500m

Catherine Chambers

 

5.18.9

3

8

Jenny Linker

 

5.46.4

1

8

Long Jump

Isobel Ivy

 

4.55

1

12

Jessica Matthews

 

4.27

1

8

2000m Walk

Julia Stacey

 

12.20.6

1

12

Grace Power

 

12.39.5

1

8

4 x 100m
Relay

Rebecca Cook

 

53.3

1

12

Daniella Annon

 

Grace Sheppard

 

Jessica Harding

 

Isobel Ivy

 

27.4

 

 

 

Jessica Matthews

 

28.6

 

 

 

Rose Power

 

30.5

 

 

 

Rachel Williams

 

32.7

 

 

 

Rachel Williams

 

3.82

 

 

 

Top of Page


3 July 2005 - Kent Young Athletes League - Bexley

Full results are here...

Girls - U13

Event

Selection

Result

Pos

Shot

A       Laura Ashley Ward

5.28

4

B       Emma Hook

4.74

1

NS     Sian Hurlock

6.15

 

70m Hurdles

A       Nenisha Nelson Roberts

12.5

1

B       Emma Armstrong

13.4

1

600m

A       Amy Mitchell

1.58.9

3

B       Georgina Chew

2.00.6

1

Discus

A       Emma Armstrong

20.30

1

B       Melissa Richards

11.58

1

NS     Amy Mitchell

16.95

 

75m

A       Sian Hurlock

10.6

1

B       Emma Howard

11.7

4

Long Jump

A       Nenisha Nelson Roberts

4.02

2

B       Emma Howard

3.69

1

150m

A       Sian Hurlock

20.7

1

B       Nenisha  Nelson Roberts

21.9

1

High Jump

A       Emma Armstrong

1.43

1

B       Amy Mitchell

1.30

1

NS     Emma Hook

1.10

 

1000m

A       Emma Hook

3.34.6

3

B       Kayley Broadway

3.45.7

1

NS     Clare Parkin

3.42.5

 

Javelin

A       Melissa Richards

7.92

5

B       Clare Parkin

4.81

3

2000m Walk

A       Laura Ashley Ward

13.51.9

2

B       Kayley Broadway

tba

2

4 x 100m
Relay    

1        Emma  Howard

57.9

2

2        Emma Armstrong

3        Nenisha Nelson Roberts

4        Sian Hurlock

Girls - U13

Event

Selection

 

Result

Pos

Points

Javelin

A   Helen Silvester

 

24.06

1

12

B    Lucy Matthews

 

18.26

1

8

75m Hurdles

A   Isobel Ivy

 

13.1

3

8

B    Julia Stacey

 

12.9

1

8

800m

A   Ruby Samuels

 

2.30.2

3

8

B    Jenny Linker

 

2.34.9

2

6

Shot

A   Oyebanke Jemiyo

 

8.92

1

12

B    Sarah Harrison

PB

6.48

2

6

100m

A   Sarah Harrison

 

13.4

1

12

B    Isobel Ivy

 

13.5

1

8

Pole Vault

A   -

 

 

 

 

B    -

 

 

 

 

High Jump

A   Ruby Samuels

 

1.30

1

7

B    Catherine Chambers

 

1.40

2

10

300m

A   Katie Vistuer

 

45.5

2

10

B    Georgia Crosbie

 

47.0

4

4

200m

A   Daniella Annon

 

27.5

1

12

B    Leah Forbes-Morris

 

29.6

1

8

Discus

A   Oyebanke Jemiyo

PB

28.92

1

12

B    Katie Vistuer

PB

13.21

3

5

1500m

A   Rebecca Smith

 

5.06.5

1

12

B    Laura Kastoryano

 

5.11.6

1

8

Long Jump

A   Isobel Ivy

 

4.40

1

8

B    Leah Forbes-Morris

 

4.47

1

12

2000m Walk

A   Julia Stacey

PB

11.25.8

1

12

B    Grace Power

 

13.00.8

1

8

4 x 100m
Relay

1    Sarah Harrison

 

52.9

1

12

2    Daniella Annon

 

3    Georgia Crosbie

 

4    Katie Vistuer

 

U15 GIRLS Total Points 228 Match Position 1st

Combined U13ís & U15ís Girls Teams Total Points 418 Match Position 1st

Top of Page


30 May 2005 - Kent Young Athletes League - Canterbury

Full results are here...

Girls - U15

Time

Event

Selection

 

Result

Pos

Points

12.00

Javelin

A          Helen Silvester

 

23.78

1

12

B          Lucy Matthews

 

18.12

1

8

12.00

75m Hurdles

A          Estelle Patten

 

13.7

3

8

B          Leah Forbes-Morris

 

13.9

1

8

12.30

800m

A          Jessica Saville

 

2:25.3

1

12

B          Rebecca Smith

 

2:31.4

1

8

13.00

Shot

A          Katherine Jones

 

8.55

1

12

B          Lucy Price

 

5.57

3

5

13.15

100m

A          Grace Sheppard

 

13.4

1

12

B          Rebecca Cook

 

13.6

1

8

14.00

Pole Vault

A          Katherine Jones

 

2.1

3

8

B

 

 

 

 

14.00

High Jump

A          Jessica Harding

 

1.35

2

6

B          Grace Sheppard

 

1.35

2

10

14.05

300m

A          Katie Vistuer

 

45.3

2

10

B          Rebecca Cook

 

46.3

1

8

14.30

200m

A          Daniella Annon

 

28.4

1

12

B          Georgia Crosbie

 

29.5

2

6

15.00

Discus

A          Katherine Jones

 

21.92

1

12

B          Estelle Patten

 

20.40

1

8

15.15

1500m

A          Lucy Price

 

5:32.2

3

8

B          Jenny Linker

 

6:00.6

3

5

16.00

Long Jump

A          Leah Forbes-Morris

 

4.58

1

12

B          Estelle Patten

 

4.30

1

8

16.05

2000m Walk

A          Julia Stacey

 

11:34.1

1

12

B          Grace Power

 

13:05.0

1

8

16.30

4 x 100m
Relay

1          Georgia Crosbie

 

52.8

1

12

2          Daniella Annon

 

3          Grace Sheppard

 

4          Katie Vistuer

 

U15 GIRLS Total Points 238 Match Position 1st
Combined U13ís & U15ís Girls Teams Total Points 414 Match Position 1st


Girls - U13

Time

Event

Selection

Result

Pos

12.00

Shot

A     Melissa Richards

6.02

1

B     Laura Ashley Ward

5.12

1

12.00

70m Hurdles

A     Nenisha Nelson Roberts

12.8

1

B     Emma Armstrong

13.0

1

12.30

600m

A     Amy Mitchell

1.55.4

1

B     Kayley Broadway

1.56.4

1

NS  Hannah Cook (U11)

2.09.9

 

13.00

Discus

A     Emma Armstrong

19.38

1

B     Melissa Richards

13.93

2

NS  Nenisha Nelson Roberts

12.92

 

13.15

75m

A     Sian Hurlock

10.4

1

B     Emma Parrett

12.1

5

14.00

Long Jump

A     Sheridan Lewis

4.15

1

B     Emma Parrett

2.92

3

NS  Emma Hook

3.30

 

14.30

150m

A     Sian Hurlock

20.8

1

B     Nenisha Nelson Roberts

21.9

2

15.00

High Jump

A     Sheridan Lewis

1.15

4

B     Amy Mitchell

1.15

2

NS  Kayley Broadway

1.00

 

15.15

1000m

A     Emma Hook

3.32.9

4

B

 

 

16.00

Javelin

A     Amy Mitchell

9.59

3

B     Laura Ashley Ward

-

-

16.05

2000m Walk

A     Kayley Broadway

14.27.8

3

B     Laura Ashley Ward

14.36.6

2

16.30

4 x 100m
Relay   

1     Sheridan Lewis

60.4

3

2     Emma Parrett

3     Nenisha Nelson Roberts

4     Sian Hurlock

Total Points 176
Match Position 2

Top of Page


1 May 2005 - Kent Young Athletes League - Deangate

Full results are here...

Girls - U13

Event Selection Result Pos
Shot A Melissa Richards 5.46 2
B Laura Ashley Ward 5.40 1
70m Hurdles A Nenisha Nelson-Roberts 13.00 1
B Emma Howard 14.30 2
600m A Danielle Critchley 1.49.7 1
B Clare Parkin 2.08.5 3
Discus A Emma Armstrong 16.46 1
B Melissa Richards 10.58 2
75m A Sheridan Lewis 10.50 1
B Emma Parrett 12.00 3
Long Jump A Sheridan Lewis 4.25 1
B Sian Hurlock 4.01 1
150m A Sian Hurlock 20.80 1
B Kayley Broadway 24.00 3
High Jump A Nenisha Nelson-Roberts 1.50 1
B Emma Armstrong 1.25 1
1000m A Georgina Chew 3.31.8 3
B Kayley Broadway 3.42.8 3
Javelin A Amy Mitchell 15.42 1
B Laura Ashley Ward 7.36 2
2000m Walk A Sareena Stratford 13.27.5 2
B Sheridan Lewis 14.01.1 2
4 x 100m 1 Sheridan Lewis 56.30 1
Relay 2 Sareena Stratford    
  3 Nenisha Nelson-Roberts    
4 Sian Hurlock    

 

Non-scoring Girls U13
600m 1 Amy Mitchell 3.51.3
75m 1 Sareena Stratford 11.10
Long Jump 1 Amy  Mitchell 3.61
High Jump 1 Emma Parrett 1.10

 


Girls U15
Event Selection   Result Pos Points
Javelin A Helen Silvester   25.95 1st 12
B Estelle Patten   15.52 1st 8
75m Hurdles A Estelle Patten PB 13.2 1st 12
B Leah Forbes-Morris   14.7 2nd 6
800m A Lucy Price   2.34.2 3rd 8
B Jessica Saville   2.33.0 1st 8
Shot A Katherine Jones   8.3 1st 12
B Rebecca Cook   6.35 2nd 6
100m A Rebecca Cook   13.8 3rd 8
B Grace Sheppard PB 13.4 1st 8
Pole Vault A Katherine Jones   1.7 3rd 8
B        
High Jump A Grace Sheppard PB 1.4 2nd 10
B        
300m A Katie Vistuer PB 45.1 1st 12
B Georgia Crosbie PB 46.9 1st 8
200m A Rebecca Cook PB 28.6 4th 6
B Leah Forbes-Morris   29.1 1st 8
Discus A Katherine Jones   22.16 1st 12
B Estelle Patten   20.41 1st 8
1500m A Rebecca Smith   5.22.2 3rd 8
B Jenny Linker   5.49.8 3rd 5
Long Jump A Leah Forbes-Morris   4.53 1st 12
B Jessica Saville   4.13 1st 8
2000m Walk A Julia Stacey   11.47.0 1st 12
B Lucy Price   13.47.9 1st 12
4 x 100m 1 Grace Sheppard   53 1st 12
Relay 2 Georgia Crosbie  
3 Katie Vistuer  
4 Rebecca Cook  

 

 

U13

 

U15

 

O/A

BLACKHEATH

210

 

229

 

439

TONBRIDGE

173

 

180

 

353

M&M

96

 

184

 

280

DARTFORD

70

 

106

 

176

ASHFORD

57

 

34

 

91


Results U15 Boys              
                 
A String B String     Non Scoring    
                 
100 A. Stockdale D. Hammond   I. Ukoku Jordan Alexander S. Li
1 12.1 1 12.4   12.6 13.3 14.1
200 D. Hammond B. Coles          
3 25.2 2 26.8          
400 J. Ayisi O. Robinson          
6 63.5 6 63.5          
800 S. Cavey R. Shearing          
1 2.9.1 1 2.17.1          
1500 M. Thorpe R. Evans   Radcliff-Thomas O. Robinson A. Murray
2 4.42.4 2 5.04   5.16.8 5.22.6 5.29.6
3000 C. Ward D. Piggott          
1 10.09.6 4 12.04.5          
80H T. Moran S. Li          
2 15.3 4 16.7          
HJ I. Ukoku S. Li          
2 1.45 2 1.2          
LJ D. Duffin            
4 4.66              
PV A. Stockdale R. Evans   A.Murrey      
2 2.4 1 2.2   1.8      
Jav L. Wooldridge D. Duffin   J. Marchant      
1 41.02 1 38.38   24.92      
Discus A. Jordan J. Marchant   R. Dowding      
3 23.66 2 18.73   21.12      
Shot D. Duffin A. Jordan   L. Wooldridge R. Dowding    
4 9.43 1 9.00   10.46 8.21    
2000W C. Ward F. Isaac          
1 13.13.5 1 14.21.5          
                 
4x100 S.Li I. Ukoku D. Hammond A. Stockdale 1 48.8
4x400 M.Thorpe J. Ayisi B. Coles S. Cavey 2 4.00.3
59.9 62.5 64.5 53.8    

Results U13 Boys

75m hurdles Ben Hopkins 14.1 1st place A Philip Sesemann 15.6 ? place B
High jump Ben Coles 1.2m 1st place A Greg proctor 1.15m 1st place B
800m Oliver Taylor 2.37.1 ?place A Greg Proctor 2.46.9 ? place B
100m Harry Isaac 14.2 1st place A Callum Murray 15.0 2nd place B
shot putt Ben Hopkins 6.63 2nd place A Josh Keate 6.26 1st place B
200m Ben Coles 29.3 1st place A Harry Isaac 29.1 1st place B
long jump Harry Isaac 3.90 2nd place A Sean Burrows 3.59 1st place B
javelin Alan Jolaoso 22.47 1st place A James Clack 18.04 1st place B
1500m Philip Sesemann 5.03 1st place A Robert Yates 5.10 1st place B
2000m walk Josh Keate 15.29 ?place

4x100m Harry Isaac, Callum Murray, Ben Coles, Alan Jolaoso 56.4; a fantastic result and easy winners but disqualified for the baton being taken before the box on one handover.

Non-scorers
100m Alan Jolaoso 13.9
Josh Keate 15.3
Sean Burrows 14.9
Ryan Collins 16.9
1500m Will Andrew 5.13
James Clack 5.15
Ryan Collins ?

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk