KYAL 2007

Home Up

Last updated 17 December 2015

Kent Young Athletes League (U15 & U13 Boys & Girls) Results for 2007

KYAL Rules 31-05-06
KYAL Time Table 17-04-07
12 August 2007 - Kent Young Athletes League - Sutcliffe Park 13-08-07
15 July 2007 - Kent Young Athletes League - Bexley 16-07-07
17 June 2007 - Kent Young Athletes League - Deangate 21-06-07
15 April 2007 - Kent Young Athletes League - Canterbury 16-04-07

12 August 2007 - Kent Young Athletes League - Sutcliffe Park

U13


13 girls with KYAL U13, U15 and combined trophies

Event

Selection

Result

Pos

 

Shot

Eleanor Dumper

 

7.32

3

Eliza Sargeant

5.85

3

70m Hurdles

Jessica Jones

13.3

1

Frances Read

12.9

1

600m

Holly Fletcher

1.48.9

1

Nancy Carney Holland

1.51.3

1

 

 

 

 

 

 

N/S Lauren Heria

2.01.9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Discus

Eleanor Dumper

15.85

2

Hannah Cook

10.17

2

75m

Dina Asher Smith

10.8

1

Eliza Sargeant

10.8

1

Long Jump

Jessica Moore

4.20

1

Frances Read

4.08

1

 

 

 

150m

Dina Asher Smith

21.5

1

Holly Fletcher

21.6

1

 

 

 

N/S

 

 

 

 

 

Lauren Pariola Birch

?

 

Eleanor Dumper

24.2

 

High Jump

Frances Read

1.30

1

Eliza Sargeant

 

 

1.10

?

1000m

Jessica Jones

4.24.6

1

Hannah Cook

4.42

1

Javelin

Nancy Carney-Holland

7.?

?

Jessica Moore

NT

 

2000m Walk

Lauren Heria

14.46

?

 

 

 

4 x 100m
Relay    

Eliza

55.0

1

Dina

Jessica

Frances

N/S

Holly

 

 

 

Jessica

59.9

 

 

Hannah

 

 

 

Nancy

 

 

 

 

 

 

Top of Page


15 July 2007 - Kent Young Athletes League - Bexley

U15

Javelin

A   April Turner

 

23.42

1

B    Michelle Fewster

 

13.67

2

75m Hurdles

A   Nenisha Nelson-Roberts

 

12.1

1

B    Sian Duffy

 

13.1

1

NS Emma Howard

 

13.8

 

800m

A   Sophia Maslin

 

2.36.2

1

B    Georgina Chew

 

2.37.8

1

Shot

A   Letita Noel

 

9.51

1

B   Melody  Kane

 

5.04

4

100m

A   Amara Jacobs

 

13.4

3

B    Christine Lyston

 

13.5

1

NS Emma Howard

 

14.4

 

      Sian Duffy

 

14.0

 

      April Turner

 

16.2

 

Pole Vault

A   Jessica Nicol-Smith

 

2.60

1

B   

 

 

 

High Jump

A   Christine Lyston

 

1.40

3

B    Danielle Webb

 

1.25

3

300m

A   Danielle Critchley

 

44.3

2

B    Michelle Fewster

 

44.3

1

200m

A   Nenisha Nelson Roberts

 

27.1

1

B    Sian Hurlock

 

27.6

2

Discus

A   Christine Lyston

 

14.68

2

B    Michelle Fewster

 

12.64

2

1500m

A   Krystal Galley

 

5.10.3

2

B    Melody Kane

 

5.50.0

1

Long Jump

A   Sian Hurlock

 

4.68

1

B    Letita Noel

 

4.20

1

NS Amara Jacobs

 

4.34

 

2000m Walk

A   Danielle Critchley

 

12.35.5

3

B   

 

 

 

4 x 100m
Relay

1    Letita Noel

 

52.7

1

2    Amara Jacobs

 

3    Cristine Lyston

 

4    Sian Hurlock

 

Top of Page


17 June 2007 - Kent Young Athletes League - Deangate

KYAL U13 Girls
Event Selection Result Postion
Shot                 B Charlotte Hughes Broughton 5.75 2
A Hayley Smith 6.16 3
N/S Rebecca Finch 5.13  
       
70m hurdles      A Rhiannon Jones 13.5 2
B Rachel Giannini 14.1 3
N/S Kayleigh Leonard 15.6  
N/S Frances Read 13.6  
       
Discus              A Eleanor Dumper 16.25 2
B Charlotte Hughes Broughton 13.6 1
       
       
600m                A Jessica Jones 1.47.4 2
B Holly Fletcher 1.51 1
N/S Hope Stenning 2.09  
N/S Emily Mills 2.18.4  
N/S Rebecca Finch 2.20.2  
  N/S    
       
Javelin              A Eleanor Dumper 11.24 3
B Charlotte Hughes Broughton 9.76 3
N/S Frances Read 10.74  
       
75m                 A Rachel Dickens 11 2
B Charlotte Colegate 10.9 2
       
High Jump        A Lara Lalemi 1.25 2
B Hannah Cook 1.1 3
       
       
150m               A Jessica Moore 22.1 2
B Lauren Pariola Birch 21.9 1
N/S Eliza Sargeant 22.2  
N/S Hayley Smith 23.4  
N/S Rachel Giannini 23.8  
N/S Megan Holland 25.2  
       
1000m              A Lauren Heria 3.47.8 4
B Kayleigh Leonard 3.55.7 2
       
Long Jump        A Dina Asher Smith 3.78 1
B Holly Fletcher 3.64 1
N/S Eleanor Dumper ?  
       
2000m walk      A Emily Mills 13.56.8 2
  B    
       
B Hannah Cook 14.29 2
4x100m relay    A Lara Lalemi  Dina Asher Smith 55.9 1
  Lauren P Birch  Rachel Dickens    
N/S Eliza Sargeant Jessica Moore ?  
  Charlotte Colegate Ayoni Williams    

150m under 11 and both won their race.
Janae Galley 23.9
Aine Hurlock 24.6

U15 Girls

Event

Selection

 

Result

Pos

Javelin

A   Michelle Fewster

 

10.98

5

B    Danielle Critchley

 

6.02

4

N/S Christine Lyston

 

9.19

 

75m Hurdles

A   Nenisha Nelson-Roberts

 

12.4

1

B    Sian Duffy

 

13.00

1

800m

A   Krystal Galley

 

2.28.8

1

B    Amy Mithell

 

2.38.5

1

Shot

A   Letita Noel

 

8.30

1

B    Sophia Maslin

 

5.18

4

N/S Christine Lyston

 

5.28

 

100m

A   Amara Jacobs

 

14.0

3

B    Sian Duffy

 

14.5

2

Pole Vault

A   Jessica Nicol-Smith

 

2.81 club rec

1

B    Anna Huggins

 

2.00

1

High Jump

A   Nenisha Nelson-Roberts

 

1.45

1

B    Amy Mitchell

 

1.30

3

300m

A   Sian Hurlock

 

45.1

1

B    Danielle Critchley

 

45.0

1

200m

A   Letita Noel

 

27.5

3

B    Michelle Fewster

 

29.0

3

N/S Krystal Galley

 

28.4

 

Discus

A   Amy Mitchell

 

17.89

2

B    Michelle Fewster

 

13.34

2

N/S Christine Lyston

 

15.01

 

1500m

A   Sophie

 

5.25.3

4

B    Melody Kane

 

6.04.8

3

Long Jump

A   Sian Hurlock

 

4.44

2

B    Letita Noel

 

4.30

1

2000m Walk

A   Sophia Maslin

 

13.02.6

3

B    Danielle Critchley

 

13.39.5

2

4 x 100m
Relay

1    Amara Jacobs

 

51.9

1

2    Nenisha Nelson-Roberts

 

3    Letita Noel

 

4    Sian Hurlock

 

Top of Page


15 April 2007 - Kent Young Athletes League - Canterbury

 
KYAL U13 Girls 1st    
       
  Event Selection Result Postion
  70m Hurdles    A Rachel Giannini 15.4 2
                       B Ella Self 16.2 3
                     N/S Georgina Willoughby 17.8  
  Shot                A Charlotte Hughes-Broughton 5.63 2
                         B Hayley Smith 5.01 2
                       N/S Katherine Scott 4.?  
  600m               A Nancy Carney Holland 1.49.4 1
  B Hannah Cook 1.57.3 2
  Discus              A Charlotte Hughes-Broughton 11.7 2
  B Hannah Cook 9.64 2
  N/S Jocelyn Grant 8.19  
  75m                 A Rachel Dickens 10.7 1
  B Lauren Pariola Birch 10.8 1
  N/S Sian Bayley 12.2  
  N/S Jocelyn Grant 12.4  
  N/S Hayley Smith 11.2  
  N/S Victoria Russell 11.5  
  Long Jump      A Jessica Moore 3.97 1
  B Dina Asher Smith 3.61 1
  N/S Holly Fletcher 3.49  
  150m               A Dina Asher Smith 21 1
  B Holly Fletcher 21.4 1
  High Jump       A Hannah Cook 1.2 1
  B Siobhan Parr 1.1 3
  N/S      
  1000m              A Jessica Jones 3.30.8 2
  B Holly Starling 3.53.2 1
  N/S Emily Mills 4.2  
  N/S Ella Self 3.48.4  
  N/S Rachel Giannini 4.14  
  N/S Ailsa McHanwell 3.51.9  
  Javelin            A Ellie Dumper 16.08 2
  B Charlotte Hughes-Broughton 8.31 2
 
N/S
Rachel Giannini 7.?  
  2000m walk     A  Siobhan Parr 13.49.7 2
  B Katherine Scott 16 1
  4x100m Relay  A Dina       Lauren 58.7 1
    Rachel   Hayley    
  N/S Georgina  Victoria disq  
    Jocelyn     Sian    

 U15’s Girls' Team 1st

Time

Event

Selection

 

Result

Pos

Points

12.00

Javelin

A   Nicole George

 

19.32

1

 

B    Amy Mitchell

 

8.11

3

 

12.00

75m Hurdles

A   Sian Duffy

 

 

12.8

3

 

 

B    Lauren Stevens

 

 

13.1

1

 

12.30

800m

A   Sophie Gordon

 

2.34.9

2

 

B    Georgina Chew

 

2.41.7

2

 

13.00

Shot

A   Sophia Maslin

 

5.25

5

 

B    Clare Parkin

 

4.62

3

 

13.15

100m

A   Letita Noel

 

 

13.4

1

 

B    Nicole George

 

14.5

3

 

14.00

Pole Vault

A   Anna Huggins

 

2.10

1

 

N/S  Siobhan Parr

 

1.80 U13 E/Rec

 -

 

14.00

High Jump

A   Christine Lyston

 

1.45

1

 

B    Amy Mitchell

 

1.30

3

 

14.05

300m

A   Sian Hurlock

 

44.7

1

 

B    Sian Duffy

 

46.6

3

 

 

 

N/S  Michelle Fewster

 

46.0

 -

 

14.30

200m

A   Christine Lyston

 

28.9

4

 

B    Amara Jacobs

 

28.8

2

 

15.00

Discus

A   Nicole George

 

21.02

1

 

B    Michelle Fewster

 

12.67

1

 

 

 

N/S Georgina Chew

 

10.65

 

 

15.15

1500m

A   Danielle Critchley

 

5.01.0

1

 

B    Amy Mitchell

 

5.38.8

1

 

16.00

Long Jump

A   Sian Hurlock

 

4.53

1

 

B    Lauren Stevens

 

4.23

1

 

 

 

N/S  Letita Noel

 

4.11

 -

 

16.05

2000m Walk

A   Sophia Maslin

 

12.56.8

3

 

B   Clare Parkin

 

14.37.0

2

 

16.30

4 x 100m
Relay

1    Nicole George

 

53.6

1

 

2    Amara Jacobs

 

3    Letita Noel

 

4    Sian Hurlock

 

 

Top of Page


2007 TIMETABLE OF EVENTS

 

Track

 

Field (see note below)

Time

Event

Age Group

 

Time

Event

Age Group

11:30

70m Hurdles

U13 Girls

12:00

High Jump

U13 Boys

 

75m Hurdles

U13 Boys

 

Shot

U13 Girls

 

75m Hurdles

U15 Girls

 

Long Jump

U15 Boys

 

80m Hurdles

U15 Boys

 

Javelin

U15 Girls

12:10

600m **

U13 Girls

 

 

 

 

600m **

U11 Boys/Girls

 

 

 

 

800m **

U13 Boys

 

 

 

 

800m **

U15 Girls

13:00

Shot

U15 Girls

 

800m **

U15 Boys

 

High Jump

U15 Boys

13:10

75m *

U13 Girls

 

Discus

U13 Girls

 

100m *

U13 Boys

 

Javelin

U15 Boys

 

100m *

U15 Girls

 

 

 

 

100m *

U15 Boys

 

 

 

 

75m/80m *

U11 Girls/Boys

 

 

 

13:40

3000m

U15 Boys

 

 

 

14.00

300m

U15 Girls

14:00

Pole Vault

U15 Boys/Girls

 

400m

U15 Boys

 

Long Jump

U13 Girls

14:30

150m **

U13 Girls

 

Shot

U13 Boys

 

150m **

U11 Boys/Girls

 

High Jump

U15 Girls

 

200m **

U13 Boys

 

Discus

U15 Boys

 

200m **

U15 Girls

 

 

 

 

200m **

U15 Boys

15:00

High Jump

U13 Girls

15:15

1000m *

U13 Girls

 

Long Jump

U13 Boys

 

1500m *

U13 Boys

 

Javelin

U13 Boys

 

1500m *

U15 Girls

 

Discus

U15 Girls

 

1500m *

U15 Boys

 

 

 

16:05

2000m Walks

U13/U15Girls

16:00

Javelin

U13 Girls

 

 

U13/U15Boys

 

Discus

U13 Boys

16:30

4 x 100m Relays

U13 Girls

 

Long Jump

U15 Girls

 

4 x 100m Relays

U13 Boys

 

Shot

U15 Boys

 

4 x 100m Relays

U15 Girls

 

 

 

 

4 x 100m Relays

U15 Boys

 

 

 

17:05

4 x 400m Relays

U15 Boys

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Track (Not to be Changed Under Any Circumstances)

 

Non Scoring

 

Competition numbers for both track and field non-scoring athletes must be obtained a minimum of 30 minutes before the time of the event

 

Track

With the exception of events marked * and ** a maximum of four non-scoring athletes from each Club shall be permitted to compete in all track events at any meeting. Those events marked * and ** will only take place at the following meetings:-

* 1st and 3rd meetings

** 2nd and 4th meetings

 

Field

1 athlete per club allowed in each field event. Where there is an incomplete complement of athletes (incomplete card) additional athletes may compete, subject to the Field Referee’s discretion.

 

All subject to UKA age event restrictions and the discretion of the Referees and recording officers

 

Poles for pole vault may not necessarily be provided by Clubs

An alternative field timetable for Deangate will apply

 

DEANGATE (ONLY) TIMETABLE OF EVENTS

 

Track

 

Field

Time

Event

Age Group

 

Time

Event

Age Group

11:30

70m Hurdles

U13 Girls

11:00

High Jump

U13 Boys

 

75m Hurdles

U13 Boys

 

Shot

U13 Girls

 

75m Hurdles

U15 Girls

 

Discus

U13 Boys

 

80m Hurdles

U15 Boys

 

Javelin

U15 Girls

12:10

600m **

U13 Girls

 

 

 

 

600m **

U11 Boys/Girls

 

 

 

 

800m **

U13 Boys

 

 

 

 

800m **

U15 Girls

12:00

Shot

U15 Girls

 

800m **

U15 Boys

 

High Jump

U15 Boys

13:10

75m *

U13 Girls

 

Discus

U13 Girls

 

100m *

U13 Boys

 

Javelin

U15 Boys

 

100m *

U15 Girls

 

 

 

 

100m *

U15 Boys

 

 

 

 

75m/80m *

U11 Girls/Boys

 

 

 

13:40

3000m

U15 Boys

 

 

 

14.00

300m

U15 Girls

13:00

Pole Vault

U15 Boys/Girls

 

400m

U15 Boys

 

Shot

U13 Boys

14:30

150m **

U13 Girls

 

High Jump

U15 Girls

 

150m **

U11 Boys/Girls

 

Javelin

U13 Girls

 

200m **

U13 Boys

 

Discus

U15 Boys

 

200m **

U15 Girls

 

 

 

 

200m **

U15 Boys

14:00

High Jump

U13 Girls

15:15

1000m *

U13 Girls

 

Javelin

U13 Boys

 

1500m *

U13 Boys

 

Discus

U15 Girls

 

1500m *

U15 Girls

 

 

 

 

1500m *

U15 Boys

 

 

 

16:05

2000m Walks

U13/U15Girls

15:00

Shot

U15 Boys

 

 

U13/U15Boys

 

Long Jump

U13 Boys

16:30

4 x 100m Relays

U13 Girls

 

Long Jump

U15 Girls

 

4 x 100m Relays

U13 Boys

 

 

 

 

4 x 100m Relays

U15 Girls

 

 

 

 

4 x 100m Relays

U15 Boys

16:00

Long Jump

U13 Girls

17:05

4 x 400m Relays

U15 Boys

 

Long Jump

U15 Boys

 

 

 

 

 

 

Track (Not to be Changed Under Any Circumstances)

 

Non Scoring

 

Competition numbers for both track and field non-scoring athletes must be obtained a minimum of 30 minutes before the time of the event

 

Track

With the exception of events marked * and ** a maximum of four non-scoring athletes from each Club shall be permitted to compete in all track events at any meeting. Those events marked * and ** will only take place at the following meetings:-

* 1st and 3rd meetings

** 2nd and 4th meetings

 

Field

1 athlete per club allowed in each field event. Where there is an incomplete complement of athletes (incomplete card) additional athletes may compete, subject to the Field Referee’s discretion.

 

All subject to UKA age event restrictions and the discretion of the Referees and recording officers

 

Poles for pole vault may not necessarily be provided by Clubs

 

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk