YAL 2007

Home Up NYAL Final 2007

Last updated 17 December 2015

National Young Athletes League (U17, U15, U13 Boys & Girls) Results for 2007

We are the National Champions!

25 November 2007 - YA Excellence, Colours and Merit Awards 28-11-07
2 September 2007 - YAL Final - Birmingham 3-09-07
22 July 2007 - YAL - Norman Park  23-07-07
24 June 2007 - YAL -  Lea Valley 25-06-07
3 June 2007 - YAL - Woodford Green 4-06-07
20 May 2007 - YAL - Bedford 22-05-07
6 May 2007 - YAL - Norman Park 7-05-07

2 September 2007 - YAL Final - Birmingham

Full results here...

These photos from Pat Calnan

More photos from Mick Jones here...

 

 

More photos from Mick Jones here...

Top of Page


22 July 2007 - YAL - Norman Park

U13 Girls

Event

Selection

Result

Pos

High

Jump

Frances Read

2

1.39

Eliza Sargeant

3

1.10

150m

Dina Asher Smith

2

20.5

Rachel Dickens

4

26.7

800m

Holly Fletcher

1

2.32.7

Nancy Carney Holland

1

2.34.5

Shot

Hayley Smith

3

6.50

Charlotte Hughes Broughton

3

6.36

70m

Hurdles 

Rhiannon Jones

1

12.8

Frances Read

1

13.2

Long

Jump

Jessica Moore

2

4.22

Georgina Middleton

1

3.99

1200m

Hannah Cook

2

4.20.4

Ailsa McHanwell

2

4.42.7

75m

Eliza Sargeant

2

10.7

Dina Asher Smith

1

10.7

4 x 100m
Relay

Eliza

 

 

Jessica Moore

 

55.7

Dina

2

 

Frances

 

 

Top of Page


24 June 2007 - YAL -  Lea Valley

U13 Girls

Event

Selection

Result

Pos

High

Jump

Lara Lalemi

1.25

1st

Frances Read

1.30

1st

150m

Dina Asher Smith

20.9

2nd

Charlotte Colegate

21.6

2nd

800m

Holly Fletcher

2.35.2 pb

4th

Ella Self

2.46.1

3rd

Shot

Eleanor Dumper

7.35

3rd

Quillan Turner

5.68

3rd

70m

Hurdles 

Jessica Jones

13.4

3rd

Rhiannon Jones

13.4 pb

2nd

Long

Jump

Jessica Moore

4.22

2nd

Frances Read

4.03

1st

1200m

Jessica Jones

4.05.9 pb

1st

Hannah Cook

4.22.5 pb

3rd

75m

Dina Asher Smith

10.8

2nd

Rachel Dickens

11.3

2nd

4 x 100m
Relay

Lara Lalemi

 

2nd

Dina Asher Smith

55.7

 

Lauren Pariola Birch

 

 

Rachel Dickens

 

 

Top of Page


3 June 2007 - YAL - Woodford Green

U13 Girls

Event

Selection

Result

Pos

High

Jump

Lara Lalemi

1.35

2nd

Frances Read

1.35

1st

150m

Dina Asher Smith

20.8

1st

Charlotte Colegate

21.5

1st

800m

Nancy Carney Holland

2.48

2nd

Hope Stenning

2.56.2

2nd

Shot

Eleanor Dumper

7.44

1st

Charlotte Hughes Broughton

6.57

1st

70m

Hurdles  

Rhiannon Jones

13.6

2nd

Rachel Giannini

14.5

1st

Long

Jump

Jessica Moore

3.99

2nd

Frances Read

3.94

1st

1200m

Hannah Cook

4.30

2nd

Lauren Heria

4.50

2nd

75m

Dina Asher Smith

10.6

1st

Lara Lalemi

10.9

1st

4 x 100m
Relay

Lara Lalemi

 

 

Dina Asher Smith

56.1

1st

Lauren Pariola Birch

 

 

Charlotte Colegate

 

 

Top of Page


20 May 2007 - YAL - Bedford

U17 Men

NATIONAL YOUNG ATHLETE( 2) AT BEDFORD 20TH MAY 2007      
Event A String Time/Dis Pos Grade B String Time/Dis Pos Grade
100m Jermaine Alexander 10.8s 1st 1 Izzy Ukoko 11.8s 1st 3
200m Dan Putman 22.8s 1st 1 Jermaine Alexander 23.1s 1st 2
400m Dan Putman 49.7s 1st 1 Aston Stockdale 52.4s 3rd 2
100m Hurdles Joshua Clarke 15.7s 2nd   Greig Holder 17.8s 2nd  
400m Hurdles Joshua Clarke 63.5s 2nd 4 Greig Holder 81.4s 2nd  
800m Justin Warren 2.14.7s 2nd   Julian Ayisi 2.18.2s 2nd  
1500m Stephen Cavey 4.31.3s 2nd 4 Justin Warren 4.46.0s 1st  
3000m Luke Hammond 10.58.9s 3rd   Danny Piggott 14.35.0s 3rd  
1500m S/Chase Luke Hammond 6.52.5s 3rd   Danny Piggott 6.52.5s 1st  
Hammer Andrew Jordan 61.38m 1st 1 Jake Haylock 47.83m 1st 2
Discus Tom Mitchell 34.53m 1st 3 Andrew Jordon 25.72m 1st 4
Shot Putt Eddie Ekanem 13.08m 1st 2 Tom Mitchell 9.47m 1st 4
Javelin Jake Haylock 27.63m 4th   Danny Piggott 18.14m 3rd  
Pole Vault Aston Stockdale 2.50m 2nd   Joshua Clarke 2.20m 3rd  
Long Jump Sanchez Palmer 5.45m 3rd          
High Jump Greig Holder 1.50m 4th   Izzy Ukoko 1.35m 4th  
Triple Jump Julian Ayisi 10.19m 4th   Aston Stockdale 10.18m 4th  
4x100m Relay Joshua Clarke              
Dan Putman              
Izzy Ukoko              
Jermaine Alexander       B&B 472.5 1st  
  45.2s 2nd   Bedford & County AC 444.5 2nd  
4x400mRelay Sanchez Palmer       City Of Norwich AC 376 3rd  
Aston Stockdale       Worthing & District AC 197 4th  
Stephen Cavey              
Dan Putnam              
  3.29.4s 1st          

Top of Page


6 May 2007 - YAL - Norman Park

Full results here...

U13ís Girls' Team

Time

Event

Selection

Result

Pos

11.45

High

Jump

Frances Read

1.28

1st

Hannah Cook

1.10

2nd

12.00

150m

Dina Asher Smith

21

1st

Holly Fletcher

21.9

2nd

12.40

800m

Nancy Carney Holland

2.39.5

1st

Ella Self

2.46.1

1st

13.00

Shot

Ellie Dumper

6.63

2nd

Charlotte Hughes Broughton

5.79

1st

13.20

70m

Hurdles 

Jessica Jones

13.7

4th

Kayleigh Leonard

14.6

1st

14.15

Long

Jump

Dina Asher Smith

3.74

3rd

Jessica Moore

3.73

1st

14.30

1200m

Jessica Jones

4.15.8

2nd

Hannah Cook

4.31.2

2nd

15.00

75m

Ayoni Williams

10.8

3rd

Lauren Pariola Birch

10.8

1st

16.10

4 x 100m
Relay

Holly Fletcher

 

 

Dina Asher Smith

 

2nd

Lauren Pariola Birch

57.1

 

Hayley Smith

 

 

 

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk