Club 5 22-10-17

Home Up

Last updated 23 October 2017

Club 5 mile Cross-Country Championship Sunday 22 October 2017

We again used another 'new' course up & down Boundary Wood. I wish I had the Information to add to the Club Cross Country courses but nobody seems bothered to inform me.

 

A poor turn out of 45 athletes, covering all ages and sexes, but not many seniors, seem to enjoy the day. Weather was windy and fresh and quite dry underfoot - ideal running conditions.

 

Bennett Cup 2017/18 Current Positions here

 

Photos start here...

 


Thanks to Dave Carton we now have the course... 23-10-17

 

This is probably one of the oldest Cross-Country Cup's in the world. First run for in 1880 when the winner was C Cattlin. more information...

 

  Club 5 Championship     Time          
1 ANDREWS Charlie     30:20          
2 SUCKLING Robert     30:45          
3 SWATTON Cameron     30:56          
                   
  Club 5 Championship- Women     Time Pos        
1 AUSTRIDGE Yasmine     33:03 11        
2 CORNISH Kelsi     33:38 12        
3 LEACH Amy     35:22 22        
                   
  Club 5 Championship- Junior Men   Time          
1 ANDREWS Charlie     30:20          
2 SUCKLING Robert     30:45          
3 SWATTON Cameron     30:56          
                   
  Club 5 Championship- Junior Women   Time Pos        
1 AUSTRIDGE Yasmine     33:03 11        
2 CORNISH Kelsi     33:38 12        
3 LEACH Amy      35:22 22        
                   
  Club 5     Handicap Race        
  Bennett Cup Handicap     Time Pos        
1 MORRIS Sheridan     20:41 34        
2 KEREKGYARTO Paul     21:42 18        
3 HAFFENDEN Nigel     22:14 17        
                   
  Bennett Cup Leading Positions after 2 races Points          
1 HOLLINGDALE Graham     115          
2 WOOD Theo     112          
3 KEREKGYARTO Paul     105          
4 GUY Peter     90          
5 ANDREWS Charlie     86          
6 SLACK Will     82          
7 SUCKLING Robert     81          
8 EVENDEN Steve     79          
9 BROWN Robert     77          
10 HAFFENDEN Nigel     75          
                   
          bennett bnt pts total handicap handicap  
pos no name age handicap points rly club 5 bnt pts time position time
1 6 ANDREWS Charlie 16 06:40 37 49 86 23:40 12 30:20
2 9 SUCKLING Robert 15 07:10 31 50 81 23:35 11 30:45
3 23 SWATTON Cameron 15 06:30 0 35 35 24:26 26 30:56
4 12 FRANCIS Mathew* 15 06:00 0 30 30 24:57 31 30:57
5 11 GUY Peter* 16 06:40 52 38 90 24:18 23 30:58
6 43 KENNEDY Dan 25 04:50 42 25 67 26:12 36 31:02
7 19 HOLLINGDALE Graham 30 08:50 59 56 115 22:27 5 31:17
8 18 WOOD Theo 16 09:20 55 57 112 22:22 4 31:42
9 33 BESWICK Roger 55 07:10 0 33 33 24:38 28 31:48
10 32 AYRES Tim 29 07:50 33 31 64 24:57 30 32:47
11 10 AUSTRIDGE Yasmine (L) 17 07:30 0 28 28 25:33 33 33:03
12 26 CORNISH Kelsi (L) 17 11:00 0 54 54 22:38 7 33:38
13 36 BEADLE David 50 10:00 21 47 68 23:42 14 33:42
14 8 EVENDEN Steve 40 10:20 35 44 79 23:53 17 34:13
15 44 PAIRMAN Steve 55 10:40 19 46 65 23:43 15 34:23
16 42 SMYTHE Steve . 10:00 0 34 34 24:31 27 34:31
17 30 HAFFENDEN Nigel 50 12:20 17 58 75 22:14 3 34:34
18 39 KEREKGYARTO Paul 41 13:00 46 59 105 21:42 2 34:42
19 34 BYFORD Richard 30 08:30 0 24 24 26:31 37 35:01
20 4 MARKS Bailey 14 07:30 0 21 21 27:36 40 35:06
21 5 ANDREWS William 14 07:00 0 18 18 28:16 43 35:16
22 28 LEACH Amy (L) 17 09:40 27 27 54 25:42 34 35:22
23 25 BRADSHAW Jane (L) 45 12:20 23 52 75 23:03 9 35:23
24 3 BLANDON Harvey 14 07:30 0 19 19 28:12 42 35:42
25 37 MONTGOMERY Ian 51 13:20 7 55 62 22:33 6 35:53
26 1 TUCKER Andy 51 12:00 0 43 43 24:03 18 36:03
27 38 ELMQVIST Sara (L) 42 12:20 14 42 56 24:06 19 36:26
28 22 HALL Richard 42 12:20 22 39 61 24:14 22 36:34
29 45 SIMMS Mike 49 09:50 0 22 22 27:17 39 37:07
30 40 ELWES Marcus (Guest) . . . . . . . 37:20
31 20 BROWN Robert 67 13:20 36 41 77 24:08 20 37:28
32 29 STOCKS Adrian 43 13:10 26 36 62 24:20 25 37:30
33 31 HAFFENDEN Sally (L) 47 13:30 0 37 37 24:18 24 37:48
34 35 MORRIS Sheridan 50 17:10 0 60 60 20:41 1 37:51
35 24 SHORT Jason 47 12:40 0 29 29 25:14 32 37:54
36 13 PIKE Chris 65 13:20 24 32 56 24:42 29 38:02
37 17 MINTING Bob 67 12:20 11 26 37 25:48 35 38:08
38 15 WETHERILT Barry 61 15:40 10 45 55 23:52 16 39:32
39 2 ARCURI Louigi 60 16:20 0 51 51 23:30 10 39:50
40 7 FENWICK John 70 16:40 15 40 55 24:08 21 40:48
41 14 SLACK Will 62 18:10 29 53 82 22:56 8 41:06
42 27 LEACH Trevor (Guest) . . . . . .   41:59
43 16 BULMER Scott 18 15:40 28 23 51 26:56 38 42:36
44 41 YAPP Donelle (L) 22 15:40 0 20 20 27:40 41 43:20
45 21 CILIA Anne (L) 58 21:10 0 48 48 23:40 13 44:50
  * off course by about 300m when in the lead            

 

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk