YAL 21-05-06

Home Up

Last updated 23 May 2006

YOUNG ATHLETES LEAGUE SOUTHERN PREMIER, Bedford 21 May 2006

Official results

U13 GIRLS
Total Points 49
Match Position 2nd

Time

Event

Selection

Result

Pos

11.45

High

Jump

Diandra Beckles

1.20

1ST

Christine Lyston

1.15

1ST

12.00

150m

Letitia Noel

20.8

1ST

Amara Jacobs

21.9

1ST

12.40

800m

Victoria Russell

2.56.4

4TH

Jessica Moore

3.13.4

4TH

13.00

Shot

Christine Lyston

5.47

3RD

Diandra Beckles

4.76

2ND

13.20

70m

Hurdles 

Sian Duffy

12.6

1ST

Ellie Duffy-Penny

14.4

2ND

14.15

Long

Jump

Letitia Noel

3.91

3RD

Christine Lyston

3.44

3RD

14.30

1200m

Nancy Carney Holland

4.19.7

2ND

Hannah Cook

4.21.9

2ND

15.00

75m

Amara Jacobs

10.9

3RD

Julia McHale

11.2

2ND

16.10

4 x 100m
Relay

Julia McHale

 

 

Amara Jacobs

56.4

1ST

Sian Duffy

 

 

Letitia Noel

 

 

U15 GIRLS
Total Points 79
Match Position 1st

Time

Event

Selection

Result

Pos

11.45

Long

Jump

JESSICA MATTHEWS

4.80

1ST

LEAH FORBES MORRIS

4.64

1ST

12.00

200m

DANIELLA ANNON

27.2

2ND

JESSICA SAVILLE

27.7

1ST

12.40

800m

JESSICA SAVILLE

2.27.9

2ND

SOPHIE GORDON

2.33.4

2ND

13.30

High

Jump

JESSICA MATTHEWS

1.53

2ND

EMMA ARMSTRONG

1.45

1ST

13.45

Discus

KATHERINE JONES

22.77

1ST

ESTELLE PATTEN

20.52

1ST

13.45

75m

Hurdles

JESSICA MATTHEWS

12.7

1ST

ESTELLE PATTEN

12.9

1ST

14.45

Javelin

HELEN SILVESTER

28.54

1ST

KATHERINE JONES

15.60

2ND

15.00

100m

GRACE SHEPPARD

13.2

1ST

SHERIDAN PRITCHARD LEWIS

13.7

1ST

15.30

Shot

KATHERINE JONES

8.52

1ST

ESTELLE PATTEN

7.36

1ST

15.35

1500m

AMY DEMATOS

4.57.6

1ST

MICHELLE FEWSTER

5.05.9

1ST

16.10

4 x 100m
Relay

1. SHERIDAN PRITCHARD LEWIS

 

 

2. GRACE SHEPPARD

?

1ST

3. DANIELLA ANNON

 

 

4. REBECCA COOK

 

 

U17 GIRLS
Total Points 91.5
Match Position 1st

Time

Event

Selection

Result

Pos

11.30

Hammer

Oyebanke Jemiyo

CAN

-

Rose Power

CAN

-

11.45

300m

Hurdles

Sarah McLellan

47.9

1ST

Faye Miller

50.7

2ND

11.45

Long

Jump

Lauren Blackie

4.91

2ND

Isabel Ivy

4.82

1ST

12.00

200m

Katrina Cosby

26.6

2ND

Helen Jordon

28.7

2ND

12.40

800m

Amy Smith

2.24.0

3RD

Catherine Chambers

2.34.5

4TH

13.00

Pole

Vault

Emily Godley

2.70

1ST

Rachel Arnheim

2.60

1ST

13.30

High

Jump

Lauren Blackie

1.40

4TH

Catherine Chambers

1.35

=3RD

13.45

Discus

Sarah McGuire

30.32

1ST

Oyebanke Jemiyo

22.11

3RD

14.00

3000m

Lauren Smith

12.41.0

3RD

Rose Power

14.08.7

2ND

14.15

80m

Hurdles

Sarah McLellan

13.6

3RD

Faye Miller

15.3

3RD

14.45

300m

Katrina Cosby

42.8

3RD

Isabel Ivy

43.7

1ST

14.45

Javelin

Sarah McGuire

32.88

1ST

Oyebanke Jemiyo

13.57

4TH

15.00

100m

Lauren Blackie

14.0

3RD

Helen Jordon

14.2

3RD

15.30

Shot

Sarah McGuire

9.38

1ST

Oyebanke Jemiyo

8.23

1ST

15.35

1500m

Amy Smith

4.59.2

1ST

Laura Kastoryano

5.32.6

2ND

15.45

Triple

Jump

Isabel Ivy

10.77

1ST

Rachel Arnheim

10.00

1ST

16.10

4 x 100m
Relay

Emily Godley

 

 

Lauren Blackie

52.1

2ND

Helen Jordon

 

 

Katrina Cosby

 

 

16.45

4 x 300m

Relay

Sarah McLellan

 

 

Lauren Smith

3.03.4

3RD

Faye Miller

 

 

Katrina Cosby

 

 

GIRLS' TEAM Total Points 219.5 Match Position 1st

COMBINED BOYS/GIRLS' TEAM Total Points 456 Match Position 1st
(including Officials points of 16)

U/13 BOYS A STRING Time/Dist Position Grade B STRING Time/Dist Position Grade
100m Anton Daly 14.4s 2nd 4 Rafeal Maloney 14.7s 1st 4
200m Anton Daly 28.2s 2nd 3 Rafeal Maloney 30.s 1st 4
800m Oliver Taylor 2.30.9s 1st 3 George Gregory 2.31.8s 1st 3
1500m Robert Yates 5.16.5s 3rd 3 Greg Proctor 5.48.0s 2nd 3
75m HDL George Gregory 15.1 1st   Oliver Taylor 16.8 2nd  
HIGH JUMP Aaron Lloyd 1.25m 2nd 4 Tunde Salaudeen 1.25m 2nd 4
LONG JUMP Rafeal Maloney 4.11m 2nd 3 Aaron Lloyd 3.88m 1st 4
SHOT Stephen Dalton 6.69m 2nd 4 Aaron Lloyd 5.28 2nd  
4x100m Relay                
  George Gregory              
  Tunde Salaudeen              
  Aaron Lloyd              
  Rafeal Maloney 57.2s 1st          

 

U/15 BOYS A STRING Time/Dist Position Grade B STRING Time/Dist Position Grade
100m Elliot Cox 11.9s 2nd 1 Izzy Ukoko 12.5s 1st 3
200m Dan Putman 24.s 2nd 1 Elliot Cox 24.5s 1st 2
400m Dan Putnam 52.9s 1st 1 Steven Cavey 54.1s 1st 1
800m Steven Cavey 2.14.2s 1st 3 Julian Ayisi 2.25.3s 3rd  
1500m Justin Warren 4.42.6s 2nd 3 Philip Sesemann 5.08.2s 3rd  
80m HDL Ben Hopkins 13.s 1st 3 Joshua Clarke 13.7s 1st 4
DISCUS Andrew Jordon 32.74m 1st 2 Jake Haydock 27.62m 1st 4
HAMMER CANCELLED              
HIGH JUMP Danny Duffin 1.50m 3rd 4 Ben Hopkins 1.45m 2nd 4
JAVELIN Danny Duffin 42.10m 1st 2 Jake Haydock 24.89m 1st  
LONG JUMP Matthew Fletcher 5.10m 1st 4 Kieren Daly 4.10m 2nd  
POLE VAULT Izzy Ukoko 1.70m 2nd        xxx xxx xx x
SHOT Andrew Jordon 11.29m 1st 3 Danny Duffin 10.85m 1st 3
4x100m Relay       4X400mRelay        
  Dan Putnam       Justin Warren      
  Kieren Daly       Danny Duffin      
  Izzy Ukoko       Stephen Cavey      
  Elliot Cox 47.8s 1st   Elliot Cox 3.52.7s 2nd  

 

U/17 MEN A STRING Time/Dist Position Grade B STRING Time/Dist Position Grade
100m James Alaka 11.5s 1st 1 Lemar Charles 12.3s 1st  
200m James Alaka 22.9s 1st 1        
400m Aston Stockdale 55.1s 3rd 4 Alex Blair 58.5s 3rd  
800m Alex Blair 2.16.8s 4th   Martyn Payne 2.19.7s 4th  
1500m Edward Martin 4.55.2s 4th   Robert Evans 5.06.9s 4th  
3000m Beau Szczepanski 9.52.4s 2nd 4 Alistair Cliff 9.56.7s 2nd 4
100m HDL Simon Lloyd 15.5s 2nd 4 Beau Szczepanski 18.7s 4th  
1500m S/CH Alex Littlewood 4.45.2s 1st 3 Danny Piggott   4th  
400m HDL Simon Lloyd 64.7s 2nd 4 Beau Szczepanski 64.2s 2nd 4
DISCUS Richard Al-Ameen 25.26m 3rd   Simon Lloyd 20.70m 3rd  
HAMMER CANCELLED              
HIGH JUMP Marcus Morrisson 1.50m 4th   Aston Stockdale 1.45m 1st  
JAVELIN Danny Piggott 15.33m 4th   Alex Littlewood 11.95m 3rd  
LONG JUMP Marcus Morrisson 5.43m 3rd   Aston Stockdale 5.06m 1st  
POLE VAULT Robert Evans 2.70m 4th 4      XXX XXX XXX  
SHOT Richard Al-Ameen 10.54m 3rd   Alex Blair 4.94m 4th  
TRIPLE JUMP Marcus Morrisson 12.86 1st 2 Martyn Payne 9.08m 3rd  
                 
4X100m Relay       4X400mRelay        
  Simon Lloyd       Martyn Payne      
  Marcus Morrisson       Alex Blair      
  Lemar Charles       Lemar Charles      
  James Alaka 45.8s 1st   James Alaka   3.37.7 1st

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk